Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Uczelnia pozyskała środki z RPO, i budżetu państwa w formie dotacji celowej, na przebudowę i modernizację budynku dydaktycznego. Wkład własny Uczelni wyniósł 5% inwestycji. Z otrzymanych funduszy wykonano m.in. dach, elewację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zrobiono izolację budynku oraz zrobiono parter, I i II piętro. W związku z tym, iż budynek ma służyć działalności dydaktycznej a więc zwolnionej z VAT, Uczelnia złożyła oświadczenie o kwalifikowalności VAT (brak możliwości odliczenia podatku naliczonego). Uczelnia otrzymała również odrębną dotację na przebudowę 
III piętra tego budynku na dom studencki. Czy w związku z powyższym: 
1.    Uczelnia nie ma możliwości wynajmowania pokoi w Domu Studenckim dla studentów /osób z zewnątrz? 
2.    Uczelnia może udostępnić w jakikolwiek sposób (odpłatnie f-ra VAT 8% lub nieodpłatnie - nieodpłatne użyczenie podlegające VAT) pokój dla naszych wykładowców zamieszkujących poza miejscowością w której mieści się Uczelnia? 
 

Odpowiedź

Uczelnia ma możliwość wynajmowania pokoi w Domu Studenckim dla studentów, osób z zewnątrz, wykładowców zamieszkujących poza miejscowością w której mieści się Uczelnia. Jednak tylko wynajem dla studentów uczelni i doktorantów uczelni, jest zwolniony od VAT - co uprawnia do uznania VAT jako wydatek kwalifikowalny. 
Dla pozostałych osób wynajem pokoi lub bezpłatne użyczenie to czynności opodatkowane VAT, a taka sytuacja nie pozwala na uznanie VAT za wydatek kwalifikowany. Dlatego Uczelnia, planując taki wynajem, już na etapie składania wniosku o kwalifikację VAT, powinna wyliczyć proporcję zgodnie z art.90 ustawy o VAT i wg tej proporcji złożyć wniosek o kwalifikowalność VAT. 
Jeśli uczelnia, po uzyskaniu dotacji, nabędzie prawo do częściowego odzyskania VAT, a tak się stanie, gdy zacznie wynajmować pokoje dla osób z zewnątrz czy wykładowców -  to wówczas musi oddać część VAT uzyskanego z dotacji.

Uzasadnienie

Odpowiadając na pytanie Czytelnika, w pierwszej kolejności przypomnijmy podstawowe zasady kwalifikowalności VAT.
Podatek VAT może być uznany  za wydatek kwalifikowalny wyłącznie wówczas, gdy beneficjentowi nie przysługuje prawo (tzn. brak jest prawnych możliwości) do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT. Posiadanie takiego prawa lub potencjalnej prawnej możliwości wyklucza uznanie wydatku za kwalifikowalny.
Instytucje, w okresie trwałości projektu mają prawo do monitorowania i kontroli rozliczenia VAT w części dotyczącej towarów i usług zakupionych w ramach przedsięwzięcia. Jeśli więc w  okresie trwałości projektu zaistnieją prawne przesłanki umożliwiające odzyskanie VAT, to beneficjent, w tym przypadku Uczelnia, jest zobowiązany do zwrotu zrefundowanej części VAT. Przy  ocenie kwalifikowalności VAT nie ma znaczenia w jakich okresach czasu i jakiej wysokości beneficjent  odzyska VAT. Istotna jest jedynie okoliczność, że ma prawną możliwość odzyskania tego podatku.
W orzecznictwie (np. wyrok NSA z dnia 23 maja 2017 roku, sygn. II GSK 3375/15  oraz  II GSK 3363/15) podnosi się, że podatek VAT, co do którego na gruncie prawa krajowego, istnieje już sama możliwość żądania zwrotu nie stanowi wydatku kwalifikowanego. Zatem, niezależnie od chwili, w której ujawniony został fakt dofinansowania wydatku, który nie był wydatkiem kwalifikowanym - powstaje konieczność zwrotu dofinansowania, gdyż nastąpiło naruszenie procedury przyjętej w systemie realizacji programu operacyjnego.
Uczelnia ma możliwość wynajmowania pokoi w Domu studenckim dla studentów, osób z zewnątrz, wykładowców zamieszkujących poza miejscowością w której mieści się Uczelnia. Jednak tylko wynajem dla studentów uczelni i doktorantów uczelni, jest...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.