Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

9 kwietnia 2013

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej refundacji

0 815

Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej refundacji powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2012 roku nr ILPP2/443-464/12-2/AD.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej wyrobów medycznych, w tym ortopedycznych w wyspecjalizowanych sklepach.

W związku z powyższym, Spółka podpisała umowę z NFZ, na podstawie której sprzedaje wyroby ortopedyczne pacjentom, którym przysługuje refundacja z NFZ w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Po dokonaniu sprzedaży Spółka rozlicza się z NFZ, który finansuje przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze do wysokości limitu określonego w przepisach Ministerstwa Zdrowia. W momencie wydawania przedmiotu pacjentowi następuje zafiskalizowanie sprzedaży w kasie fiskalnej w wysokości całej wartości sprzedanego sprzętu. Wykazany w miesiącu obrót w kasie uwzględnia więc całkowitą wartość sprzedanych w tym okresie wyrobów. Natomiast płatność za sprzedane wyroby uzależniona jest od tego, czy wartość wyrobów przekracza limit, czy też nie. Jeśli przekracza, to pacjent płaci różnicę pomiędzy ceną wyrobu a limitem. Jeśli nie przekracza, wtedy cała wartość wyrobu jest refundowana przez NFZ. Po zakończeniu miesiąca Spółka wystawia do NFZ notę księgową za świadczenia udzielone ubezpieczonym pacjentom, w której wykazuje wartość należnej jej refundacji. NFZ zgodnie z terminem ustalonym w umowie przekazuje kwotę refundacji na rachunek bankowy Spółki.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, w jaki sposób powinna ustalić moment powstania obowiązku podatkowego VAT od otrzymanej kwoty refundacji, czy w momencie wydania towaru, czy w momencie otrzymania refundacji na rachunek bankowy Spółki.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Biorąc pod uwagę zapis art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku wydania wyrobu medycznego nabywcy, obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT jest zarówno należna k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.