Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

21 marca 2013

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu zapewnienia standardu budynku oraz efektywnego przeprowadzenia remontów

0 684

Obowiązek podatkowy w odniesieniu do prac remontowych wykonywanych w okresie umowy, jak również do środków przekazanych Spółce po zakończeniu umowy, powstaje nie później niż 30. dnia, licząc od dnia ich wykonania, t.j. dokonania odbioru robót, chyba że wykonawca wcześniej otrzyma całość lub część zapłaty.

Takie stanowisko zajął Dyrektor izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 października 2012 roku nr IPPP1/443-762/12-3/AW.

Sytuacja podatnika

Spółka zamierza podpisać umowę z uczelnią, w ramach której będzie zobowiązana do utrzymania domu studenckiego w określonym standardzie i dokonywanie w nim w tym celu remontów przez wskazany okres czasu. Zawarta umowa będzie przewidywać, że za wykonanie warunków umowy Spółce będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości z góry ustalonej za cały okres obowiązywania umowy. Uczelnia będzie przelewać na ustanowiony przez siebie rachunek zastrzeżony co miesiąc kwoty w stałej określonej wysokości na poczet wynagrodzenia należnego Spółki. Suma wszystkich miesięcznych wpłat będzie równa wynagrodzeniu należnemu na podstawie podpisanej umowy za cały okres jej obowiązywania. Posiadaczem rachunku oraz środków na nim zgromadzonych do czasu spełnienia warunków umowy będzie uczelnia. Zawarta umowa oraz umowa rachunku bankowego będzie regulować warunki i okoliczności w których będzie możliwe dokonanie wypłaty środków z rachunku na rzecz Spółki.

Zgodnie z warunkami umowy wypłaty z rachunku na rzecz Spółki będą dokonywane w terminie 30 dni od daty doręczenia uczelni prawidłowo wystawionej faktury VAT po wykonaniu remontów. Wykonanie remontów będzie każdorazowo potwierdzane protokołem odbioru robót podpisanym przez strony i wskazującym rodzaj i wartość wykonanych robót. Po zakończeniu okresu trwania umowy, środki znajdujące się na rachunku, zostaną przekazane Wnioskodawcy również na podstawie faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę jako rodzaj premii za zapewnienie odpowiedniego standardu budynku i efektywne przeprowadzenie w nim remontów przez okres, na jaki zawarto umowę.

Wątpliwości Spółki odnoszą się do rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do poszczególnych prac remontowych wykonywanych w okresie trwania umowy oraz przekazania środków pozostałych na rachunku po zakończeniu umowy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usług budowlanych i budowlano – montażowych znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie 30 dni. od dnia jej wykonania, bowiem 30. dnia obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, czy dokonano zapłaty.

Jednocześnie w ww. ustawie nie zdefiniowano pojęć „protokół zdawczo-odbiorczy”. Pojęcie to występuje w ustawie Prawo budowlane, jako jeden z elementów „dokumentacji budowy”. W praktyce terminem protokołu zdawczo-odbiorczego określa się dokument, który w istocie ma w założeniu wyrażać potwierdzenie i akceptację wykonanych prac, w tym ich zakres. Z protok...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.