Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

1 marca 2017

Montaż blatów kuchennych i łazienkowych a odwrotne obciążenie

0 912

Podatnik prowadzi DG - usługi remontowo - budowlane, głównie montaż blatów kuchennych i łazienkowych (elementy są mocowane na ścianę, ściana jest również pokrywana tym materiałem) blaty te są wykonywane z różnych rodzajów kamienia naturalnego i sztucznego. Podatnik jest podwykonawcą, jest podatnikiem VAT i świadczy usługi na rzecz podatnika Vat czynnego.  Czy powyższe usługi obligują podatnika do wystawiania faktur z odwrotnym obciążeniem?

ODPOWIEDŹ

Świadczone przez podwykonawcę usługi montażu blatów kuchennych i łazienkowych - elementów mocowanych na ścianę oraz pokrywających ściany - należy opodatkować na zasadzie odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2017 roku podatnicy wykonujący roboty budowlane jako podwykonawcy mają obowiązek rozliczania podatku na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Dotyczy to usług wymienionych w poz. 2–48 załącznika nr 14 do ustawy, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  • b) usługobiorcą jest również podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Istotne jest zatem ustalenie czy daną czynność można zakwalifikować do robót budowlanych, a jeśli tak to czy dana usługa mieści się w wykazie usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy. W ustawie o podatku od towarów i usług brak jest definicji robót budowlanych. Z kolei zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy Prawo budowlane   przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Od 2011r., kiedy zmianie uległy przepisy w zakresie stawek podatku VAT w budownictwie, pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi rozpoczął się spór o stawkę podatku od towarów i usług min. dla usług montażu stałej zabudowy. Zdaniem organów podatkowych czynności trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym nie mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług (tj.   dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym) zatem nie korzystają z preferencyjnej stawki podatku. Z kolei zdaniem części sądów administracyjnych montaż pod zabudowę jest modernizacją, natomiast część sądów twierdziła, że nie ma on związku z instalacją budynku, więc powinna być objęta podstawową stawką podatku od towarów i usług. W związku z powyższym w dniu 24.06.2013r. NSA w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę sygn. akt I FPS 2/13, w której orzekł, że po trwałym połączeniu komponentów meblowych z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części komponenty te podnoszą standard takiego obiektu. Dlatego też należy uznać, że czynności, polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz trwałym montażu takich komponentów w obiekcie budowlanym lub jego części, mieszczą się w pojęciu modernizacji obiektów budowlanych lub ich części.

W związku z powyższym, zdaniem Redakcji, opisane przez Czytelnika usługi montażu blatów łazienkowych (elementy mocowane na ścianę, ściana jest również pokrywana tym materiałem) mieszczą się w zakresie robót budowlanych.

Kolejną rzeczą jest ustalenie, czy czynności te mieszczą się w wykazie usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy Wymienione w załączniku usługi objęte odwrotnym obciążeniem zawierają symbole PKWiU. Podkreślenia wymaga, iż kwalifikacji usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik, gdyż to właśnie on posiada wszystkie informacje dotyczące charakteru świadczonych usług, które są niezbędne do właściwego ich zaliczenia do odpowiedniego grupowania PKWiU. W przypadku wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU można uzyskać w urzędzie statystycznym opinię interpretacyjną składając wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zdaniem Redakcji opisane przez Panią usługi montażu blatów łazienkowych (elementy mocowane na ścianę, ściana jest również pokrywana tym materiałem) mieszczą się w zakresie robót budowlanych, wymienionych w załączniku nr 14, zatem jeżeli Czytelnik jest podwykonawcą, powinien wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem.

P...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.