Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W sierpniu 2013 roku mam zamiar podpisać z kontrahentem – podatnikiem VAT z Niemiec długoterminową, trwającą co najmniej 3 lata umowę najmu samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód ten odebrałem z terytorium Niemiec. Kontrahent nie posiada siedziby ani stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Pierwszą fakturę za usługę najmu otrzymam za sierpień i na jej podstawie nastąpi płatność. Jak powyższy najem rozliczyć w podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

W przypadku najmu samochodu osobowego od kontrahenta zagranicznego przez okres dłuższy niż 30 dni miejscem świadczenia usługi będzie terytorium Polski. Zatem, będzie Pan zobowiązany naliczyć podatek należny z tytułu importu usługi wykazując VAT według stawki 23%. Natomiast po stronie podatku naliczonego będzie Pan mógł odliczyć wyłącznie 60% wartości wyliczonej kwoty podatku należnego. Analogicznie będzie Pan postępował w każdym kolejnym miesiącu, przy czym suma kwoty odliczonego podatku naliczonego, w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć wartości 6.000 zł.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 28b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku gdyby usługa była świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas za miejsce świadczenia usługi uznać należałoby to stałe miejsce prowadzenia działalności. Natomiast w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług będzie miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art.28b ust.2 i 3 ustawy o VAT).

Od opisanej powyżej zasady ogólnej są wyjątki. Jeden z nich został zawarty w art. 28j ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu zostały faktycznie oddane do dyspozycji usługobiorcy. Przepis ten jednak dotyczy posiadania środka transportu lub jego użytkowania przez usługobiorcę w okresie nieprzekraczającym 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – przez okres nieprzekraczający 90 dni.

Zatem w omawianym przypadku, jeżeli podpisze Pan umowę najmu samochodu osobowego trwającą co najmniej 3 lata mamy do czynienia z usługą najmu, dla którego nie znajdzie zastosowanie zasada wynikająca z powyżej powołanego przepisu art. 28j. Zgodnie z ogólną zasadą miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi będzie miejsce, w którym Pan jako usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli Polska. W związku z tym, że Pana kontrahent nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, na Panu będzie ciążył obowiązek rozliczenia VAT z tytułu usługi najmu (zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT).

Powinien Pan zatem opodatkować wskazaną transakcję według stawki VAT 23%, a kwotę należnego podatku rozliczyć zgodnie z zasadami dotyczącymi importu usług. Jak wnioskuję z treści pytania, usługa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.