Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z zakresu gastronomii jest czynnym podatnikiem VAT, ma lokal na nabrzeżu blisko portu. W środkach trwałych posiada łódź i na łodzi chce umieścić reklamę restauracji. Czy łódź może być wykorzystywana do dostarczania zamówień osobom odpoczywającym na łodziach, jachtach znajdującym się na wodzie, w porcie? Czy firma może udostępniać bezpłatnie łódź klientom, którzy dokonają zamówienia np. na kwotę powyżej 1500 zł, czy trzeba od takiego bezpłatnego przekazania odprowadzać podatek VAT? Jeśli to będzie osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to czy trzeba takie użyczenie zaewidencjonować na kasie fiskalnej, a zakup paliwa do łodzi ujmować w kosztach firmy? 

Odpowiedź

Brak jest przeszkód prawnych do wykorzystywania łodzi, będącej środkiem trwałym firmy, do dostarczania zamówień gastronomicznych do klientów. Jeśli podatnik wykorzystuje nieodpłatnie składniki swojego przedsiębiorstwa i świadczy usługi do celów reklamowych, promocyjnych (udostępnia bezpłatnie klientom łódź z banerem reklamowym prowadzonej przez przedsiębiorcę restauracji), to brak jest podstaw do powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT (tym samym usługi tej nie trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej). Uznając łódź za reklamę prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, wydatki eksploatacyjne z nią związane można zaliczać do kosztów podatkowych. 

Uzasadnienie 

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terenie kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Przez świadczenie usług, o którym mowa w tym przepisie, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, że świadczona przez przedsiębiorcę usługa udostępniania bezpłatnie łodzi wybranym klientom (dokonującym większych zamówień), nie spełnia przesłanek z art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, nie stanowi bowiem odpłatnego świadczenia usług, podlegającego opodatkowaniu VAT. Łódź będąca częścią przedsiębiorstwa jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej podatnika i nieodpłatne użyczanie jej klientom zewnętrznym nie stanowi nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników. W związku z powyższym, usługa taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - nie ma obowiązku jej ewide...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.