Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Momentem powstania obowiązku podatkowego będzie moment otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy lokali lub budynków, tj. moment wypłacenia Spółce przez bank całości lub części środków zgromadzonych na rachunku powierniczym, nie później jednak niż 30 dni od dnia wydania nieruchomości.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 września 2012 roku nr IPPP1/443-644/12-2/MP.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadzi działalność w zakresie wznoszenia budynków mieszkalnych oraz sprzedaży mieszkań wydzielonych z tych budynków na podstawie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawa developerska). Z powyższej ustawy wynika, iż osoba, która zamierza nabyć mieszkanie od dewelopera wpłaca na tzw. zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy (dalej: ZMRP) środki pieniężne stanowiące cenę mieszkania, zaś deweloper będzie mógł z tych środków skorzystać dopiero po przeniesieniu prawa do nieruchomości. Do tego momentu deweloper nie ma prawa do dysponowania środkami pieniężnymi zdeponowanymi na ZMRP.

W związku z tym, Spółka jako deweloper zamierza zawrzeć z bankiem umowę zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, który będzie stanowił, że środki pieniężne wpłacane przez Nabywcę na poczet ceny mieszkania zostaną wypłacone Spółce przez bank dopiero po przedstawieniu:

  • wypisu aktu notarialnego potwierdzającego przeniesienie przez Spółkę na Nabywcę prawa do lokalu,

  • formalnego dokumentu — dyspozycji zamknięcia ZMRP.

Zadaniem rachunku powierniczego będzie zabezpieczenie wykonania zobowiązań pieniężnych kontrahentów. Zgodnie z warunkami umowy kupujący będzie przekazywał środki na rachunek powierniczy lub w przypadku transakcji rozłożonej w czasie dokonuje wpłat zgodnie z ustalonym harmonogramem. Powiernik informuje sprzedawcę o zabezpieczeniu środków na rachunku, po czym ten wypełnia swoje zobowiązania. Pieniądze są wypłacane sprzedawcy w transzach zgodnie z postępem realizacji umowy lub jednorazowo po potwierdzeniu przez kupującego zgodności towaru z zamówieniem. Do momentu uwolnienia środków zgromadzonych na rachunku poszczególne płatności mają charakter nieostateczny, warunkowy i podlegają potencjalnie zwrotowi. W konsekwencji, do czasu spełnienia się warunków zawieszających przewidzianych w umowie mają one charakter zabezpieczający, nie stanowiąc faktycznie ani formy zaliczki, ani częściowej płatności. Charakter środków zgromadzonych na rachunku ulega zmianie dopiero w chwili spełnienia warunków zawieszających i w konsekwencji ich uwolnienia, a zatem w chwili, kiedy sprzedawca może uznać środki za faktycznie otrzymane do jego dyspozycji.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wpłata środków pieniężnych przez Nabywcę na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy (ZMRP) nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy lokalu w rozumieniu ar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.