Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

31 marca 2017

Obowiązek podatkowy w podatku VAT w przypadku importu usługi internetowej

0 757

Podatnik jest zwolniony podmiotowo z VAT i rozlicza import usług w VAT-9M, niemniej przez 3 miesiące był czynnym podatnikiem VAT w związku z przekroczeniem limitu zwolnienia. Po podniesieniu limitu do 200.000 zł firma wróciła do zwolnienia podmiotowego. Firma zakupuje usługę wystawiania swoich produktów w serwisie ebay. Rozliczenie faktury zawiera zestawienie usług w poszczególnych dniach zebrane w rozliczenie miesięczne, faktura wystawiona 15 dnia miesiąca zawiera rozliczenie za okres od 16 do 15 kolejnego miesiąca i na tej podstawie dokonujemy zapłaty. Usługi wykonywane są co miesiąc. Biorąc pod uwagę system ciągły wystawiania faktur moment rozliczenia VAT należnego i naliczonego ustalono na dzień zakończenia danego okresu rozliczeniowego czyli zgodnie z datą wystawienia faktury. Czy jest to poprawne rozumowanie?

ODPOWIEDŹ

Tak, prawidłowo rozpoznają Państwo obowiązek podatkowy - z datą wykonania usługi, która w tym przypadku zgodna jest z datą wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Import usług to w myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Polski podatnik, który dokonuje na terytorium kraju nabycia towarów bądź usług od podatników nieposiadających w Polsce siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tego tytułu. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art.17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o VAT, w opisanym powyżej przypadku usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Zgodnie z art.19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług. Jednakże jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, r...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.