Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 września 2013

Obowiązek podatkowy w przypadku pobrania kaucji gwarancyjnej

0 802

Prowadzę działalność usługową. W momencie zawierania umowy pobieram kaucję gwarancyjną jako zabezpieczenie na wypadek rezygnacji klienta z zamówienia. Zgodnie z umową przy odbiorze zamówienia kaucja jest zwracana, jednak częściej klienci proponują, aby zaliczyć kaucję na poczet wynagrodzenia dopłacając różnicę ceny. Czy VAT od wartości kaucji powinienem rozliczyć z chwilą jej otrzymania - traktując ją jako zaliczkę?

ODPOWIEDŹ

Nie. Jeżeli usługa nie musi być udokumentowana fakturą, a zaliczenie kaucji gwarancyjnej na poczet wynagrodzenia następuje przy odbiorze zamówienia, czyli z chwilą wykonania usługi, podatek należy rozliczyć w tym momencie. Jeżeli natomiast wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą, a zaliczenie kaucji następuje po jej wystawieniu, obowiązek podatkowy powstanie w momencie wystawienia faktury dokumentującej wykonanie usługi, nie później niż w 7. dniu licząc od dnia jej wykonania. Jeżeli faktura zostanie wystawiona po zaliczeniu kaucji na poczet ceny, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zaliczenia kaucji na poczet ceny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.29 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji kaucji gwarancyjnej. „Zgodnie ze znaczeniem słownikowym "kaucja" jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania” - interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 grudnia 2011 roku nr IPPP1/443-1653/11-2/IGo. Co do zasady więc, kaucja pełni rolę zabezpieczającą przed odstąpieniem przez zamawiającego (nabywcę) od umowy i po zrealizowaniu umowy podlega zwrotowi, a zatem nie stanowi obrotu w rozu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.