Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

30 września 2016

Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług transportu

0 1461

Jesteśmy firmą świadczącą usługi transportu na terytorium kraju ale również poza nim. Zdarza się, że otrzymujemy od kontrahenta z zagranicy faktury za usługę z wpisaną datą sprzedaży niezgodną z CMR. Jak należy dokonać rozliczeń w zakresie podatku VAT oraz jaką datę przyjąć do kursu waluty? Zdarza się również, że refakturujemy na rzecz kontrahenta krajowego towary nabyte w ramach WNT. Zdarza się, że kontrahent zapomni rozliczyć się z pasów zabezpieczających towar i zabiera je z powrotem do kraju, za co my jesteśmy obciążani. Jaka data sprzedaży powinna być wzięta pod uwagę, ta z CMR czy z faktury, którą otrzymaliśmy od kontrahenta zagranicznego? 

ODPOWIEDŹ

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług transportowych jest data wykonania usługi, w opisanej sytuacji, widniejąca na dokumencie CMR.

UZASADNIENIE

Prawidłowe ustalenie daty dokonania usługi ma zasadnicze znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z importem usług- świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawa o podatku VAT. Ustawa nie przewiduje dla tej usługi odrębnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Stąd też w odniesieniu do nabywanych usług transportu do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT- obowiązek powstanie na zasadach ogólnych - zgodnie z art. 19a ust. 1 lub ust. 8, z chwilą wykonania usługi lub - jeżeli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty z chwila otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części. W powołanym przepisie ustawodawca powołuje się na pojęcie „wykonania usługi”, dlatego kluczowe jest wyjaśnienie tego pojęcia.

Co do zasady moment wykonania usługi transportowej może być określony dowolnie, zgodnie z zawartą umową. Z art. 774 ustawy Kodeks cywilny wynika, że przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Przepis ten określa, iż przedmiotem umowy jest przewiezienie osób lub rzeczy w ramach prowadzonej działalności. O prawidłowo wykonanej usłudze transportowej możemy mówić dopiero po jej wykonaniu. Jeżeli transport odbywałby się kilka dni, to trudno uznać, że inny dzień niż dzień dostarczenia może świadczyć o wywiązaniu się z zawartej umowy. Dlatego też należy uznać, że dniem wykonania usługi transportowej jest dzień rozładunku towarów. Zatem data pod którą powinien być wykazany podatek należny to data faktycznego dokonania rozładunku, w tym przypadku właściwa jest data przyjęta z dokumentu CMR.

Co do kwestii przeliczenia kwoty z faktury wy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.