Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 kwietnia 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi reklamowej ciągłej

0 813

Od stycznia 2018 roku świadczymy usługę reklamową - ma być realizowana do grudnia 2019 roku. Płatność według umowy dopiero po zakończeniu usługi reklamowej, czyli 31 grudnia 2019. Czy wykazać obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 3? Kiedy wystawić fakturę, kiedy powstaje obowiązek podatkowy? W 2018 roku nie powstaje?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli usługa świadczona przez Czytelnika spełnia definicję usługi ciągłej, jej obowiązek podatkowy powstanie dwukrotnie, w dniach 31 grudnia 2018 roku i 31 grudnia 2019 roku. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, pomimo posługiwania się terminem usług ciągłych nie definiują tych czynności. Na podstawie licznych interpretacji i orzeczeń można uznać, iż sprzedaż o charakterze ciągłym to taka, która odbywa się bezustannie, stale, bez przerwy. Na przykład w wyroku z 16 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2086/10, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że cechą usługi świadczonej w sposób ciągły jest to, że świadczenia w ramach tej usługi trwają dłuższy czas i tworzą funkcjonalną całość, a upływ pewnego czasu nie pozwala na uznanie usługi za wykonaną pomimo jej dalszego świadczenia.

W wyroku z 28 października 2016 r., sygn. akt I FSK 425/15 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że o usługach ciągłych mówić można wyłącznie wtedy, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie poszczególnych czynności usługodawcy, czyli kiedy kończą się jedne świadczenia, a inne zaczynają.

Generalną zasadą wynikającą z ustawy o podatku VAT jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Jednocześnie ustawodawca wskazał, iż usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.