Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO

1 października 2015

Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat dokonanych na rachunek powierniczy dewelopera

0 846

Jesteśmy firmą deweloperską. Posiadamy otwarty rachunek powierniczy, na który realizowane są wpłaty przez przyszłych nabywców lokali, z którymi zawarliśmy umowy deweloperskie. Środkami zdeponowanymi na tym rachunku dysponujemy jednak w sposób ograniczony. Umowa z bankiem przewiduje bowiem ich wypłatę wyłącznie na podstawie harmonogramu określonego w umowach deweloperskich, który wyznacza datę i wysokość wypłat w odniesieniu do kolejnych etapów budowy. Zatem te wypłaty nie są powiązane z wysokością i terminem wpłat dokonywanych przez klientów. W związku z powyższym, w jakim terminie należy rozpoznać obowiązek podatkowy? Czy należy go powiązać z otrzymaniem wpłat dokonywanych przez przyszłych nabywców lokali mieszkalnych na nasz rachunek powierniczy, czy w dacie przekazania przez bank środków finansowych do naszej dyspozycji?

ODPOWIEDŹ

Wyznacznikiem momentu powstania obowiązku podatkowego będzie w tym przypadku data wskazująca na faktyczną możliwość dysponowania otrzymanymi środkami. Zatem obowiązek podatkowy rozpoznacie Państwo z chwilą przekazania środków finansowych przez bank do Waszej dyspozycji.

UZASADNIENIE

Przedstawiona przez Spółkę okoliczność, związana z otrzymaniem części należności przed wydaniem towaru, a konkretnie przed dokonaniem dostawy lokalu powstającego wskutek działalności deweloperskiej, wskazuje na konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego w myśl przepisów regulujących szczególny moment jego powstania.

W tym przypadku należy się odnieść do przepisu art. 19a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4 (które to zastrzeżenie nie dotyczy opisanego zdarzenia).

Z opisu sprawy wynika, że Państwa firma ma problem z określeniem zdarzenia, które należałoby uznać za moment otrzymania przedpłaty powodującej powstanie obowiązku podatkowego w myśl przytoczonej regulacji. Wątpliwości są uzasadnione, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z operacjami finansowymi dwojakiego rodzaju i dodatkowo występującymi w różnych terminach. Po pierwsze, zgodnie z umową deweloperską, przyszły nabywca lokalu dokonuje przedpłat na poczet jego nabycia na Państwa rachunek powierniczy, po drugie – bank, po stwierdzeniu zakończenia kolejnego etapu inwestycji, dokonuje wypłat środków z rachunku powierniczego do Państwa dyspozycji. Przy czym wysokość i terminy tych wypłat bank przyjmuje wg ustalonego harmonogramu, niezależnie od wpłat dokonywanych przez klientów. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że prowadzenie przez deweloperów rachunku powierniczego (w zależności od rodzaju transakcji - otwartego, bądź zamkniętego) nie jest sprawą dowolną. Taki obowiązek wprowadziła ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i zasadniczo m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.