Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

1 czerwca 2015

Odliczanie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 roku

0 883

Spółka handlowa posiada samochody osobowe, którymi jeżdżą służbowo jej pracownicy. Dla samochodów nie są prowadzone ewidencje przebiegu, odliczamy 50% VAT od zakupów typu myjnia, wymiana opon, nie odliczamy VAT od paliwa. Posiadamy karty paliwowe, które pracownicy okazują na wybranych stacjach przy dokonywaniu zakupów. Fakturowanie i płatności są dokonywane zbiorczo, na podstawie faktury od wystawcy karty. Czy to prawda, że od 1 lipca będziemy mogli odliczać VAT od paliwa do tych samochodów?

ODPOWIEDŹ

Od 1 lipca bieżącego roku przestanie obowiązywać przepis art.12 ust.1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, pozbawiający przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu do dnia 30 czerwca 2015 roku paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:

  1. samochodów osobowych;

  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a)  1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b)  2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c)  3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg nie wykorzystywanych, zgodnie z literą ustawy, wyłącznie do działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, że od 1 lipca 2015 roku, dokonując zakupów paliwa do napędu służbowych samochodów osobowych teoretycznie powinniście Państwo mieć prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego, pod warunkiem, że samochody te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ograniczenie odliczenia do 50% wartości podatku wynikającego z faktury wynika z treści art.86a ust.1 pkt 1 w powiązaniu z art.86a ust.2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W zadanym pytaniu wspomnieliście Państwo jednak o tym, że zakupy paliwa są dokonywane przy pomocy kart paliwowych. To wprowadza pewną wątpliwość odnośnie prawa do odliczenia VAT przy zakupie paliwa tankowanego na stacjach należących do innego podmiotu niż emitent karty. Wątpliwość ta jest związana z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 6 lutego 2003 roku w sprawie C-185/01 Auto Lease Holland BV oraz z wyrokami sądów administracyjnych odmawiającymi podatnikom prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa, w sytuacji, gdy faktura za paliwo jest wystawiana przez emitenta kart paliwowych. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w przypadku takich transakcji nie dochodzi do dostawy towarów pomiędzy emitentem karty a jej użytkownikiem i nie mają do niej zastosowania przepisy dotyczące transakcji łańcuchowych. W polskim prawie podatkowym odpowiednikiem tego spornego przepisu unijnego jest art.7 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Na polskim gruncie przykładem negatywnego orzeczenia w tym zakresie jest omawiany już na łamach naszego pisma wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 sierpnia 2012 roku o sygnaturze I FSK 1177/11. W przytoczonym wyroku, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-185/01, NSA uznał, że w sytuacji, gdy podmiot tankuje paliwo na wybranych przez siebie stacjach, mających podpisaną umowę z emitentem karty paliwowej, a emitent wystawia mu fakturę, nie dochodzi w rzeczywistości do dostawy paliwa pomiędzy emitentem karty a tankującym, gdyż emitent karty nie jest dostawcą paliwa, a jedynie finansuje jego zakup. Argumentami przywoływanymi przez Sąd były te, że w rozpatrywanej przez Sąd sprawie emitent karty nie miał żadnego wpływu na termin dostawy towarów, wielkość zakupów czy cenę nabywanego paliwa.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie składy sędziowskie czy organa podatkowe zgadzają się z poglądem, że wyrok TSUE w sprawie C-185/01 ma zastosowanie do nabyć paliwa przy użyciu popularnych kart paliwowych. Przykładowo, w interpretacji o sygnaturze IBPP2/443-1191/14/IK z 6 marca 2015 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał wnioskodawcy prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących między innymi nabycie paliwa przy wykorzystaniu kart paliwowych. Organ podatkowy w sposób następujący wskazał przesłanki swojego orzeczenia: „W kontekście powyższego istotne jest uznanie, że na każdy z podmiotów uczestniczących w takiej transakcji następuje przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel, czyli w istocie - przeniesienie (uznanie, iż dokonało się takie przeniesienie) praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości korzystania z niej oraz ustalania warunków takiego korzystania. W przypadku zatem, gdy kolejny w łańcuchu podmiot ma prawo do kształtowania ceny towaru, warunków jego nabycia, ale także przykładowo obciążony zostaje ponoszeniem obowiązków reklamacyjnych w stosunku do np. wadliwego towaru, to uznać należy, że podm...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.