Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 stycznia 2018

Odliczenie podatku VAT z faktury elektronicznej

0 901

W lipcu 2017 roku zakupiliśmy towary od kontrahenta polskiego ze stawką 23%. Sprzedawca wystawił fakturę w formie elektronicznej, taką też formę przyjęliśmy i ją zaakceptowaliśmy. Jednak będąc przekonani, że tej faktury sprzedawca nie przekazał nam wystąpiliśmy do niego z prośbą o wystawienie duplikatu. Otrzymaliśmy go w miesiącu październiku, jednak po dokładnym przeglądnięciu poczty elektronicznej okazało się, że ta elektroniczna była. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z duplikatu, czy od tej, która dużo wcześniej wpłynęła na serwer, ale została pominięta?

ODPOWIEDŹ

Firma otrzymała na swój serwer e-fakturę w lipcu 2017 roku, w związku z tym prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało w rozliczeniu za lipiec 2017 roku. Czytelnik może dokonać odliczenia poprzez dokonanie korekty deklaracji za ten miesiąc.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 86 ust. 10 ustawy ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest posiadanie faktury, bowiem jak wynika z art. 86 ust. 10b pkt 1, ust. 11 i 13 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Powyższe oznacza dla nabywcy, że prawo do odliczenia uzyskuje w momencie, gdy po stronie sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy i pod warunkiem posiadania faktury dokumentującej nabycie. W przypadku, gdy nabywca nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w określonych powyżej terminach, może to zrobić poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ważne: Takie same zasady odliczania VAT dotyczą nabyć udokumentowanych fakturą papierową, jak i e-fakturą.

W przypadku faktury elektronicznej uważa się ją za dostarczoną z chwilą udostępnie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.