Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , TRANSPORT

2 stycznia 2017

Odliczenie przez Gminę wydatków związanych z pojazdami samochodowymi

0 796

W Urzędzie Gminy posiadamy dwa samochody służbowe, które wykorzystywane są przez pracowników tylko do czynności służbowych. Czynności te są związane zarówno z działalnością statutową gminy jak i działalnością gospodarczą podlegającą VAT i zwolnioną. Do końca 2015 roku urząd nie odzyskiwał VAT naliczonego od zakupów związanych z utrzymaniem aut. Czy od 1 stycznia 2016 roku Gmina może odzyskać część VAT naliczonego od faktur za raty leasingowe, paliwo, materiały do aut itp. stosując prewspółczynnik oraz proporcję sprzedaży? Czy trzeba w Urzędzie Skarbowym zgłosić fakt o odliczeniu VAT od aut służbowych?

ODPOWIEDŹ

Aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku od wydatków związanych z eksploatacją i ratami leasingowymi Gmina w pierwszej kolejności musi zastosować tzw. preproporcję, która określi procentowo związek poniesionych nakładów na utrzymanie samochodu z działalnością podlegającą ustawie o VAT (opodatkowaną lub zwolnioną) oraz z działalnością pozostającą poza zakresem VAT, czyli np. zadaniami własnymi Gminy, a następnie zastosować proporcję.

UZASADNIENIE

Od dnia 1 stycznia 2016 r. do art.86 ustawy o podatku od towarów i usług zostały dodane ust. 2a-2h i ust. 22. Zgodnie z tymi przepisami, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym „sposobem określenia proporcji”. Dla potrzeb obliczenia tzw. wskaźnika preproporcji lub prewspółczynnika przyjmuje się dane z poprzedniego roku podatkowego.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 roku w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, państwowych jednostek budżetowych, uczelni publicznych oraz instytutów badawczych w pierwszej kolejności należy zastosować kryterium obrotowe.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy mają prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami związanymi z pojazdami samochodowymi. Przepis ten nie ma zastosowania, w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3).

Od 1 kwietnia 2014 roku, w ustawie o podatku od towarów i usług została przyjęta zasada, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, są co do zasady pojazdami wykorzystywanymi nie tylko do działalności gospodarczej. Tak więc ustawodawca postanowił, że te pojazdy wykorzystywane w celach „mieszanych” /tj. zarówno do celów związanych jak i niezwiązanych z działalnością gospodarczą/ są wykorzystywane w 50% w działalności.

W takich przypadkach podatnik może odliczyć 50 % podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup samochodu, a także innych wydatków związanych z samochodem, tj. paliwa, napraw, części zamiennych itp.

Podatnik może odliczyć 100% p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.