Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

30 września 2016

Odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodem używanym do celów mieszanych

0 1098

Firma zakupiła kilka samochodów osobowych, które służyć będą przedstawicielom handlowym w ich pracy. Ze względu na specyfikę pracy handlowców i niekiedy używanie przez nich samochodów do celów prywatnych (nieodpłatnie) firma nie złożyła VAT-26. W związku z tym odliczaniu podlega tylko 50% podatku naliczonego, zarówno od zakupionych samochodów, paliwa i serwisowania. W celach reklamowych postanowiono okleić samochody reklamą, a usługę wykonała specjalistyczna firma poligraficzna. Czy od usługi oklejenia samochodu należy także odliczyć 50% podatku naliczonego w kontekście braku złożonego VAT-26?

ODPOWIEDŹ

Podatnicy, którzy nie złożyli VAT-26 lub nie mogą z innych przyczyn odliczać 100% podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodem służbowym, mogą jednak odliczać 100% podatku, gdy wydatku nie można bezpośrednio powiązać z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie sprawności użytkowej i funkcjonalnej samochodu. Organy podatkowe wskazują, ze wydatki typu pośredniego powinny mieć charakter ogólnych kosztów działalności gospodarczej. Usługa oklejania samochodu służbowego do celów służbowych korzysta więc z odliczenia 100% podatku naliczonego. Ze względu jednake na szczególną uwagę zwracaną przez organy podatkowe na odliczanie podatku naliczonego związanego z wydatkami związanymi z samochodami (50% czy 100%) wskazane jest skorzystanie każdorazowo z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Co do zasady, podatnicy – przedsiębiorcy, którzy złożyli VAT-26 (oraz w postaci np. instrukcji używania samochodów służbowych uniemożliwiającą ich wykorzystanie do celów prywatnych) mogą odliczać 100% podatku naliczonego, zarówno od zakupu samochodu jak i wydatków związanych z jego eksploatacją. Inaczej jest, gdy VAT-26 nie został złożony – wtedy występuje tylko możliwość odliczenia 50% podatku naliczonego. Ustawodawca użył ponadto w art.86a ust.2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) sformułowania „inne towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem pojazdów”. Dlatego też może pojawić się praktyczny problem dla podatników, jakiego typu wydatki należy ująć w tej kategorii. Zgodnie z zasadą wykładni językowej jak i zasady, że normę prawną należy analizować całościowo, można wskazać, że w cytowanym wyżej sformułowaniu mieścić będą się tylko i wyłącznie wydatki, które są bezpośrednio związane z eksploatacją samochodów. Bezpośredniość w tym przypadku oznacza konieczność powiązania wydatków (w sensie techniczno-ekonomicznym) z wykorzystaniem samochodu, aby mógł on w sposób sprawny służyć osiąganiu celów transportowych. Pośredniość z kolei nie wiąże się z użytkowaniem techniczno - ekonomicznym samochodu, lecz z jego posiadaniem, a więc wydatki typu pośredniego to takie, które nie wpływają na możliwości użytkowania samochodu.

Przykład 1

Firma ze względu na awarię samochodu (naprawa pogwarancyjna) wymieniła katalizator i całą rurę wydechową. Jest to wydatek o charakterze bezpośrednim, gdyż bez tej wymiany auto nie będzie mogło służyć jako kompletny i zdatny do użytku środek trwały firmy. Wystąpi w tym przypadku 50% odliczenia podatku naliczonego, jeżeli samochód jest używany do celów mieszanych.

W przypadku ponoszenia wydatków pośrednich nie będą miały zastosowania ograniczenia wyrażone w art. 86a u.p.t.u. Jako przykład wydatku pośredniego można wymienić właśnie usługę oklejania samochodu do celów reklamowych. Jak wskazał w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.