Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W miejscu prowadzenia mojej działalności (jednoosobowa) nie mogę parkować firmowego auta, w związku z tym kupiłem w bloku, w którym mieszkam miejsce w garażu podziemnym dla tego samochodu. Czy mogę odliczyć VAT od zakupu tego miejsca garażowego w całości?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 86a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatek naliczony w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi do działalności mieszanej, przysługuje do odliczenia w wysokości 50% kwoty podatku:

  • wynikającego z faktury otrzymanej przez podatnika,

  • należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca,

  • należnego z tytułu importu towarów, objętych procedurą uproszczoną,

  • wynikającego z dokumentu celnego, deklaracji importowej oraz decyzji wydawanych przez naczelnika urzędu celnego.

W w/w ustawie zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ograniczeniom. Są to następujące wydatki: wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów (np. zakup samochodu czy też części służących do wytworzenia samochodu), wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samochodu czy opon), wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy,leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy), wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów, wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (tu broszura informacyjna Ministerstwa Finansów wskazuje np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Uznać należy zatem, że zakup garażu dla auta firmowego jest wydatkiem związanym z używaniem tego pojazdu. Tak więc, co do zasady, jeżeli przedmiotowy pojazd wykorzystywany jest również do celów prowadzonej działalności gospodarczej, to od wydatku związanego z garażo-waniem tego samochodu (zakup garażu) przysługiwać będzie odliczenie w wysokości 50% podatku naliczonego.

Ustawodawca w art 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przewidział sytuacje, w których kwotę podatku naliczonego stanowi 100% podatku od wydatków na zakup i eksploatację pojazdu samochodowego. Dotyczy to m.in. przypadków gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Można zatem założyć, że jeżeli samochód osobowy wykorzystywany byłby wyłącznie do działalności gospodarczej, a sposób wykorzystywani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.