Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

31 lipca 2014

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do ciągnika rolniczego i kombajnu

0 2044

Czy można odliczyć pełną wartość podatku naliczonego od maszyn rolniczych, pojazdów (ciągników, kombajnów, itp.) oraz paliwa do nich w gospodarstwie rolnym nie prowadzącym działalności gospodarczej? Rolnik zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT.Jakie są formalności związane z odliczaniem VAT naliczonego od paliwa do maszyn i pojazdów w takim gospodarstwie rolnym. Czy potrzebne są zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów (lub jakiejś innej instytucji)? Czy do wykazania odliczenia wystarczą tylko faktury VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelniczka ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z zakupem maszyn rolniczych, ciągników, kombajnów oraz paliwa do nich pod warunkiem, że wykorzystywane są wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

UZASADNIENIE

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi podatku od towarów i usług skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z art. 86 ust. 1 wskazanej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do dokonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wątpliwości wiążą się z możliwością odliczenia podatku VAT, od zakupu maszyn i pojazdów rolniczych oraz paliwa do nich, w związku ze zmianami jakie weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2014 roku. W obecnym stanie prawnym to art. 86a ww. ustawy reguluje prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Stąd podstawowym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest co uważa się za pojazd samochodowy. Zgodnie z art. 2 pkt.34 ww. ustawy za pojazd samochodowy rozumie się: pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jak widzimy ustawod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.