Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 lutego 2018

Odliczenie VAT w sytuacji otrzymania faktury po upływie trzech miesięcy lub więcej

0 1460

Nabywca nabył w miesiącu październiku towar, jednakże fakturę otrzymał dopiero w lutym kolejnego roku. Jak w takim przypadku powinno wyglądać odliczenie podatku naliczonego, bowiem obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał w październiku?

ODPOWIEDŹ

Stosując podstawową zasadę należy wskazać, że nabywca towaru ma prawo do odliczenia podatku naliczonego za miesiąc, w którym po stronie sprzedającego powstał obowiązek podatkowy, jednakże nie wcześniej niż za miesiąc, w którym otrzymał fakturę. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego w kolejnych dwóch miesiącach, po miesiącu nabycia (powstania obowiązku podatkowego). W sytuacji otrzymania faktury po okresie przekraczającym trzy miesiące lub później, licząc od miesiąca nabycia towaru, możliwe jest odliczenie w miesiącu otrzymania faktury oraz dwóch kolejnych miesiącach. Zatem podatnik, który otrzymał fakturę w lutym kolejnego roku nie będzie dokonywał korekty deklaracji za październik poprzedniego roku, lecz będzie mógł odliczyć podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc luty, marzec lub kwiecień.

UZASADNIENIE

Zasady odliczenia podatku naliczonego od dokonanych dostaw lub wykonanych usług zostały wskazane w treści art.86 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.), który wskazuje że: Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Podatnik dokonujący nabycia powinien zatem zawsze zweryfikować, za który miesiąc (okres) powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy i ten miesiąc (okres) zastosować dla odliczenia. Dodatkowo, jak wskazuje się w art.86 ust.10b u.p.t.u. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, co do zasady, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Zapis dotyczący braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przy braku faktury u nabywcy powinien być bezwzględnie przestrzegany. Jak wskazuje się w wyroku NSA z dnia 03.07.2014 r. , sygn. I FSK 1275/13: … brak posiadania faktury przez nabywcę uniemożliwia mu skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT. Prawo do odliczenia zostaje zatem przesunięte od momentu powstania obowiązku podatkowego po stronie sprzedającego na moment otrzymania faktury. Co do zasady w praktyce nabywca otrzymuje faktury kosztowe nie później niż w następnym miesiącu – przed 25 dniem miesiąca następującego po miesiącu nabycia. Odliczenie możliwe jest także w dwóch następnych okresach rozliczeniowych. Jak wskazuje bowiem art.86 ust.11 u.p.t.u: Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Problem może jednakże powstać w sytuacji, gdy rozbieżność czasowa pomiędzy nabyciem (powstaniem obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy) a otrzymaniem faktury będzie wynosić więcej niż trzy miesiące. W takim przypadku powstaje pytanie, czy nabywca powinien odliczyć podatek naliczony poprzez korektę deklaracji za miesiąc, w który powstał obowiązek podatkowy czy też powinno się liczyć termin odliczenia od momentu otrzymania faktury. Wydaje się jednakże, że przepis wyrażony w art.86 ust.10b u.p.t.u. stanowi przepis szczególny wobec treści art.86 ust.10 u.p.t.u.

Tak można też wnioskować z treści wydanej interpretacji indywidua...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.