Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

20 września 2013

Odpłatne wynajmowanie pomieszczeń na cele gabinetów medycznych a VAT

0 856

Podatnik nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu, ponieważ wydatki ponoszone w ramach realizacji inwestycji nie mają związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 26 czerwca 2013 roku nr IPTPP4/443-179/13-4/UNR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w latach 2010 – 2012 realizował projekt przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007 – 2013. Budynki poddane termomodernizacji są własnością Miasta. W budynkach działają jednostki budżetowe utworzone przez Miasto: dwa przedszkola oraz dwie szkoły podstawowe. Budynki zostały przekazane w trwały zarząd jednostek budżetowych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oddanie nieruchomości w trwały zarząd nastąpiło w celu prowadzenia przez miejskie jednostki organizacyjne działalności statutowej, czyli działalności edukacyjnej. Jednostki są zwolnione z obowiązku ponoszenia opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu nieruchomości na podstawie ustawy o systemie oświaty. Dyrektorzy Szkół zawarli z Samodzielnym Publicznym Zakładem Podstawowej Opieki Zdrowotnej umowy na korzystanie przez najemcę z gabinetu medycyny szkolnej. Gabinety zostały wynajęte z przeznaczeniem na świadczenie usług medycyny szkolnej dla uczniów danej szkoły. Faktury VAT dokumentujące zakupy związane z realizowanym projektem były wystawiane na Podatnika.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie obiektu objętego dofinansowaniem, tj. odpłatne wynajmowanie pomieszczeń na cele gabinetów medycznych, istnieje prawna możliwość odzyskania podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest spełniony, ponieważ z treści wniosku wynika, iż efekty realizowanego zadania inwestycyjnego nie są wykorzystywane przez Podatnika do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowej inwestycji. Tym samym, Podatnikowi z tego tytułu nie przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ww. ustawy.

Jednocześnie w zakresie przedmiotowego projektu Podatnik nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Podatnik nie spełnia tych warunków, zatem nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Podstawa prawna: art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, rozdział 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.