Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zwróciłem się do WIS o wskazanie stawki VAT od sprzedaży lampek LED z przewodem. Ile czasu jest ważna wydana w tej sprawie interpretacja?

Odpowiedź

Decyzja o stawce VAT wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wskazanego przez Czytelnika towaru, wiąże organy podatkowe na okres 5 lat od dnia jej doręczenia, co oznacza, że jeśli w trakcie tych 5 lat zmieni się np. stawka VAT dla tego towaru, to wskazana w decyzji DKIS stawka będzie wiążąca, do czasu zmiany lub uchylenia tej decyzji.
Także stosowanie decyzji WIS, która została wydana innemu podmiotowi, a dotyczy towaru związanego z działalnością Czytelnika, będzie wiązała Czytelnika i organy podatkowe na okres 5 lat od dnia wydania tej decyzji, jeżeli nie została zmieniona lub uchylona.

Uzasadnienie

Wiążąca informacja stawkowa – idea
WIS czyli Wiążąca informacja stawkowa, jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, która zawiera:

  1. opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
  2. klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do:
    a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
    b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie,
  3. stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.

Wniosek o WIS
WIS jest wydawana na wniosek:

  1. podatnika posiadającego numer identyfikacji podatkowej;
  2. podmiotu dokonującego lub zamierzającego dokonywać czynności VAT,
  3. zamawiającego w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych - w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w  związku z  udzielanym zamówieniem publicznym.

Wniosek o  wydanie WIS zawiera:

  1. dane wnioskodawcy (pełnomocnika), jego adres, NIP (ew. PESEL, REGON);
  2. określenie przedmiotu wniosku, w tym:
    a) szczegółowy opis towaru lub usługi, pozwalający na taką ich identyfikację, aby dokonać ich klasyfikacji zgodnej z Nomenklaturą scaloną (CN), Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług lub Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych,
    b) wskazanie klasyfikacji, według której mają być klasyfikowane towar lub usługa,
    c) wskazanie przepisów ustawy lub przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie - w  przypadku, o  którym mowa w ust. 4;
  3. informacje dotyczące opłaty należnej od wniosku.

Wnioskodawca, we wniosku o  wydanie WIS, składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku, w zakresie przedmiotowym wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.
Dodatkowo, wniosek o  wydanie WIS może zawierać żądanie sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, innych niż dotyczące określenia stawki podatku.
Przedmiotem wniosku o wydanie WIS mogą być:

  1. towar albo usługa, albo
  2. towary lub usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu.

Dodatkowe dokumenty i opłaty
Wniosek o  wydanie WIS podlega opłacie w wysokości 40 zł.
Do wniosku o  wydanie WIS dołącza się potwierdzenie wpłaty. Można także dołączyć dokumenty odnoszące się do towaru albo usługi, w  szczególności:

  • fotografie, plany, schematy,
  • katalogi, atesty,
  • instrukcje, informacje od  producenta,
  • inne dostępne dokumenty umożliwiające organowi wydającemu WIS dokonanie właściwej klasyfikacji towaru albo usługi.

Na wezwanie organu wydającego WIS wnioskodawca jest obowiązany do  dostarczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, próbki towaru, w  przypadku gdy jest to niezbędne dla dokonania prawidłowej klasyfikacji towaru. W przypadku niedostarczenia próbki towaru w  terminie określonym w wezwaniu organ wydający WIS wydaje postanowienie o  pozostawieniu wniosku o wydanie WIS bez rozpatrzenia.
W przypadku, gdy towary lub usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu, opłata za wniosek o wydanie WIS jest ustalana jako iloczyn 40 zł i liczby towarów oraz usług składających się, w ocenie wnioskodawcy, razem na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu.
Opłata za wniosek o wydanie WIS podlega zwrotowi nie później niż w terminie 30 dni od dnia:

  1. wycofania wniosku – zwrot opłaty w  całości,
  2. zakończenia postępowania – w części przekraczającej należną jej wysokość w przypadku uiszczenia opłaty w wysokości wyższej od należnej.

Wnioskodawca jest dodatkowo obowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz, w przypadku gdy rozpatrzenie wniosku o wydanie WIS wymaga przeprowadzenia badania lub analizy.

Odmowa wydania WIS

Nie nie wydaje się WIS, jeżeli zakres przedmiotowy wniosku o wydanie WIS, w  dniu złożenia tego wniosku, jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo gdy w  tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do  jej istoty w  decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. Stan ten stwierdzony jest postanowieniem, na które służy zażalenie.

Ochrona WIS

WIS wiąże organy podatkowe wobec podatników posiadających NIP, dla których została wydana, w odniesieniu do:

  1. towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu, w  którym WIS została doręczona;
  2. usługi, która została wykonana po dniu, w  którym WIS została doręczona;
  3. towarów oraz usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną po dniu, w  którym WIS została doręczona.

W przypadku zmiany albo uchylenia WIS i zastosowania się...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.