Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 października 2014

Okulary korekcyjne dla pracownika a prawo do odliczenia VAT

0 773

W ramach prowadzonej działalności dokonuję refundacji kosztów okularów korekcyjnych dla pracowników. Mam wątpliwości czy mogę odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup takich okularów?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji pracodawca nie będzie miał prawa do odliczenia kwoty podatku VAT związanego z nabyciem okularów korekcyjnych, które są wykorzystywane przez jego pracowników podczas wykonywania zadań służbowych.

UZASADNIENIE

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Natomiast na mocy przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przy czym zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług.

Z analizy wskazanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, który nabył towary (w tym przypadku okulary) i jednocześnie posiada prawo do rozporządzenia tymi okularami jak właściciel. W przedmiotowej sytuacji należy uznać, że pracodawca wyłącznie finansuje zakup okularów, a pracownikowi przysługuje prawo do rozporządzenia towarem jak właściciel. Zatem podatnikowi nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Warto jednak zaznaczyć, iż do niedawna organy podatkowe uznawały, że prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia okularów korekcyjnych dla pracownika zależy od tego, czy faktura została wystawiona na pracownika czy też pracodawcę.

W przypadku gdy faktura była wystawiona na pracodawcę, podatnik miał prawo do odliczenia wskazanej kwoty podatku naliczonego. Natomiast w przypadku faktury wystawionej na pracownika, podatnik nie mógł zrealizować prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Stanowisko takie potwierdza między innymi interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 28 marca 2012 roku o sygnaturze IPTPP1/443-3/12-4/MW, w której to organ stwierdził, że: (…) w przypadku gdy poniesione wydatki, udok...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.