Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 sierpnia 2018

Opodatkowanie VAT zbycia przez spółkę z o.o. całości udziałów w innej spółce z o.o.

0 903

Spółka z o.o. (A) posiada 100% udziałów w innej spółce z o.o.(B). Ze względu na niską rentowność uzyskiwaną przez spółkę B zdecydowano się na jej sprzedaż także spółce z o.o. (C). Czy w takim przypadku sprzedaż 100% udziałów można potraktować tak samo jak zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w ustawie o VAT?

ODPOWIEDŹ

Zbycie 100% udziałów przez spółkę kapitałową w spółce kapitałowej innej spółce kapitałowej można traktować jako zbycie całości przedsiębiorstwa, co oznacza że transakcja taka nie podlega w ogóle podatkowi od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zagadnienie zbycia przedsiębiorstwa zostało uregulowane w art.19 dyrektywy 112/2006/WE, gdzie wskazuje się, że w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.

W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Przepis ten został wprowadzony do polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie w art.6 pkt 1 wskazuje się, iż przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast art.91 ust.9 ustawy o VAT odnosi się do następcy prawnego, w którym wskazuje się, iż w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1–8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w momencie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa po stronie przekazującego nie wystąpi konieczność dokonania korekt podatku naliczonego – kore...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.