Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

15 marca 2013

Opodatkowanie wynajmu nieruchomości dla spółki przez wspólnika tejże spółki

0 922

W sytuacji świadczenia przez Wnioskodawcę jedynie usług w zakresie najmu nieruchomości, będzie on mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 w związku z ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, do momentu przekroczenia kwoty 150 tys. zł, w proporcji do okresu prowadzonej działalności.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2012 roku nr IPTPP1/443-778/12-2/MG.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca jako osoba fizyczna, nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka jawna zamierza przystąpić do tworzonej spółki komandytowej wraz z całym przedsiębiorstwem składającym się z: ruchomości, wartości niematerialnych i prawnych, bazy klientów i dostawców Spółki wraz z warunkami handlowymi ustalonymi między nimi a Spółką, zobowiązań i należności. Przedmiotem wkładu niepieniężnego nie będą nieruchomości, gdyż stanowią majątek prywatny dwóch wspólników – w tym Wnioskodawcy – w związku z czym zakłada się zawarcie umowy najmu pomiędzy spółką komandytową a tymi wspólnikami, w odniesieniu do tej części nieruchomości, która będzie wykorzystywana przez spółkę komandytową do prowadzenia działalności.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wynajem nieruchomości dla spółki przez Wnioskodawcę – oraz drugiego współwłaściciela nieruchomości, będącego jednocześnie wspólnikiem tejże spółki, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy osoba ta nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy powołał się na art. 659 § 1 ustawy Kodeks cywilny, z którego wynika, iż najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Bowiem odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Z powyższego wynika, iż świadczenie usług najmu wypełnia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.