Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

8 października 2013 roku zakupiłem oprogramowanie w Republice Słowackiej. Tego samego dnia otrzymałem rachunek na kwotę 360 eur. Na rachunku jest adnotacja o przeniesieniu obowiązku podatkowego. Usługodawca jest podatnikiem VAT w swoim kraju. Jestem podatnikiem VAT UE. Jak mam ująć ten zakup w rejestrze oraz w deklaracji VAT i VAT-UE?

ODPOWIEDŹ 

W Państwa w przypadku wystąpi import usług, który podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał w październiku 2013 roku.

UZASADNIENIE

W przedstawionym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z zakupem oprogramowania. Nabycie takiej usługi przez Państwa firmę należy potraktować jako import usług, w rozumieniu art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi te, w przypadku świadczenia na rzecz podatników, podlegają opodatkowaniu VAT w oparciu o zasadę ogólną określenia miejsca opodatkowania, wyrażoną w art.28b ustawy o VAT, zgodnie z którą za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj, w którym siedzibę działalności gospodarczej posiada usługobiorca. Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, w sytuacji gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, następuje przerzucenie obowiązku naliczenia podatku ze sprzedawcy usługi na jej nabywcę. Oznacza to, że jeśli nabywcą usługi jest polski przedsiębiorca tj. Państwa firma, to są Państwo zobowiązani do opodatkowania tej usługi w Polsce, według stawek właściwych dla danej usługi w kraju. 

Z opisu wynika, iż zakupił Pan oprogramowanie w Republice Słowackiej 8 października 2013 roku i otrzymał rachunek na kwotę 360 euro.

Zgodnie z art.19 ust.19a ustawy o VAT, w przypadku usług, do których stosuje się art.28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

1) usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;

2) usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

J...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.