Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

30 listopada 2016

Pełne odliczenie VAT od przyczepy gdy pojazd ciągnący jest używany do działalności mieszanej

0 2212

Przedsiębiorca w celu przewiezienia większej partii produktów do swoich klientów wykorzystuje przyczepy. Czy w sytuacji, gdy dla wszystkich (lub konkretnego) samochodów wykorzystywanych w firmie nie złożono VAT-26, przysługuje możliwość odliczenia 100% VAT od części eksploatacyjnych dla przyczep?

ODPOWIEDŹ

Podatnicy powinni zachować szczególną ostrożność w zakresie odliczenia 100% podatku naliczonego związanego z wydatkami eksploatacyjnymi dotyczącymi przyczep samochodowych, gdyż w obrocie prawnym obowiązuje interpretacja indywidualna, w treści której, choć wskazuje się, że przyczepa nie jest pojazdem samochodowym (na gruncie podatku VAT), to łączy się jej „byt podatkowy” bezpośrednio z pojazdem ciągnącym - samochodem osobowym, dla którego podatnik nie złożył VAT-26. Jednocześnie możliwość pełnego odliczenia wskazuje się wobec lawet do przewozu samochodów.

UZASADNIENIE

Podstawowa zasada wyrażona w art.86 ust.1. ustawy o podatku VAT wskazuje, że każdemu czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług w zakresie w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odrębnie od zasady ogólnej, od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują zasady odliczania podatku naliczonego dotyczące samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W myśl art. 86a ust.1 u.p.t.u. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającego z otrzymanej przez podatnika faktury. Natomiast zgodnie z art. 86a ust.2 u.p.t.u. do wydatków dotyczących tych pojazdów samochodowych zalicza się między innymi wydatki dotyczące usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Przedsiębiorca może w działalności gospodarczej wykorzystywać przyczepy lub lawety. Jak wskazuje się w art.2 pkt 50 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym przyczepą jest pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem (tu: samochodem). Z kolei laweta to platforma służąca do przewozu (sprawnych lub uszkodzonych) samochodów. Zgodnie z poglądem wyrażonym w interpretacji Dyrektora IS w Katowicach z dnia 17.02.2015 r., sygn. IBPP2/443-1101/14/IK czynny podatnik VAT będzie miał prawo do odliczenia pełnego VAT od lawety, a tylko 50% od przyczepy. … „laweta, będąca platformą do przewozu samochodów, nie stanowi pojazdu samochodowego. Laweta może więc być uznana za jeden z towarów związanych z używaniem pojazdów. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jej konstrukcja determinuje sposób wykorzystania tj. wyklucza jej użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że jej użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą może być nieistotne (marginalne). Skoro zatem Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a laweta jest wykorzystywana do sprzedaży opodatkowanej, to od zakupu części do lawety przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych (…)” .

Jak widać z powyższego organ łączy bezpośrednio lawetę z pojazdem samochodowym w znaczeniu „innego towaru związanego z eksploatacją lub używaniem pojazdu” – laweta jest więc towarem związanym z możliwością używania pojazdu (samochodu osobowego). Podobna argumentacja została przedst...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.