Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

3 grudnia 2018

Podmiot nieistniejący a podmiot nieuprawniony w obrocie gospodarczym a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 1251

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu oraz w całości opodatkowane, zamówił usługę stolarską dotyczącą siedziby przedsiębiorstwa. Po otrzymaniu faktury odliczył podatek naliczony. W trakcie kontroli podatkowej okazało się jednak, że wykonujący usługę nie był w dacie jej wykonania (ani wystawienia faktury) czynnym podatnikiem VAT. Okazało się bowiem, że z końcem roku poprzedzającego rok wykonania usługi złożył VAT-Z i przestał rozliczać podatek VAT. Organ podatkowy wydał decyzję określającą wysokość zaległości podatkowej skutkującą koniecznością korekty podatku naliczonego. Powołał się w takim przypadku na artykuł wskazujący, że nie można odliczać podatku naliczonego z faktur nieistniejących podmiotów gospodarczych. Należy dodać, że usługa została naprawdę wykonana i nie ma tu mowy o umyślnym oszustwie podatkowym. Czy podejście zaprezentowane przez organ podatkowy można w jakiś sposób podważyć w odwołaniu do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca sporządzając odwołanie do Dyrektora KAS powinien zwrócić uwagę na fakt, iż pozbawiony prawa do odliczenia jest ten nabywca (czynny podatnik VAT), który chce odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący, a więc np. wystawiający faktury z VAT nie wykonał wynikającej z niej czynności i jako wykonawca podany jest podmiot który nie istnieje. W pytaniu wskazuje się natomiast na wystawcę faktury, który wykonał faktycznie usługę – jest to więc tzw. podmiot nieuprawiony.

Ponadto trzeba wskazać, że w podatku VAT podatnika statuuje nie formalna rejestracja, a czynność jaką wykonuje. Zatem nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez przedsiębiorcę, który wykonuje czynności opodatkowane przy czym jest podmiotem nieuprawnionym ze względu na brak formalnej rejestracji.

UZASADNIENIE

W praktyce może zdarzyć się sytuacja, w której przedsiębiorca odliczy podatek naliczony z faktury wystawionej przez przedsiębiorcę, który nigdy nie miał statusu czynnego podatnika VAT bądź zrezygnował z takiego statusu. Powstaje zatem problem czy możliwe jest odliczenie w takiej sytuacji podatku naliczonego.

Otóż ustawodawca w treści art.86 ust.1 oraz art.88 ust.3a pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) wskazał: „W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ... Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego … faktury i dokumenty celne w przypadku gdy … sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi … wystawionymi przez podmiot nieistniejący”.

Wykładnia powyższych przepisów wskazuje, że czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia wykazanego na fakturze podatku w sytuacji, gdy dokonany zakup towaru lub usługi służyć będzie czynnościom opodatkowanym. Ponadto czynny podatnik VAT nie może odliczyć podatku naliczonego, gdy sprzedaży dokona podmiot nieistniejący.

Kluczowym dla określenia możliwości odliczenia podatku naliczonego jest zdefiniowanie pojęcia podmiotu nieistniejącego i odróżnienie go od podmiotu nieuprawnionego. Otóż gdy mówimy o podmiocie nieistniejącym należy przyjąć taki podmiot, który tylko pozoruje dokonywanie transakcji gospodarczych, a jego celem może być tworzenie „podatków naliczonych” dla nieuczciwych n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.