Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

30 listopada 2017

Pośrednictwo w sprzedaży towaru od kontrahenta spoza UE

0 1082

Wspólnik Sp. z o.o., prowadzący działalność gospodarczą w USA chce sprzedawać w Polsce towary handlowe. Proponuje, aby spółka podjęła się pośrednictwa handlowego i finansowego. Spółka wyszukuje nabywcę na określone towary np. kosmetyki i proponuje określoną cenę za cały towar wraz z prowizją, np. 5%. Na prowizję wystawia fakturę proforma ze stawką 23%. Po zaakceptowaniu przez nabywcę wartości dostawy towaru i prowizji, nabywca przelewa na konto pośrednika całą kwotę za wartość towaru i za wartość prowizji. Spółka wystawia fakturę VAT na otrzymaną prowizję. Z kolei spółka przelewa pieniądze na oferowany towar do USA. Wspólnik po otrzymaniu przelewu wysyła towar na wskazany przez spółkę adres, tj. do nabywcy. Spółka jest tylko pośrednikiem. Czy taka transakcja jest zgodna z polskim prawem? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT? 

ODPOWIEDŹ

Regulacje dotyczące świadczenia usług na terytorium kraju zawarte są w przepisach ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług pośrednictwa opodatkowanych na terytorium Polski powstaje w momencie wykonania usługi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Jeśli podatnik (pośrednik) nie prowadzi sprzedaży towarów we własnym imieniu ani na własny rachunek (nie dokonuje więc zakupu towarów będących przedmiotem transakcji), a jego rola ogranicza się tylko do zbierania zamówień dla dostawcy oraz przyjmowania od klientów zapłaty i przekazywania jej dostawcy, po pomniejszeniu o należną podatnikowi prowizję, nie można mówić o dokonywaniu przez niego dostawy towarów. Dostawcą jest podmiot z USA a nabywcami klienci wyszukani przez pośrednika. Podatnik, który jedynie pośredniczy w sprzedaży/zakupie towaru od kontrahenta z USA (czyli nie nabywa prawa do dysponowania towarem jak właściciel), za co należy mu się prowizja, dla celów VAT traktowany jest jak podmiot świadczący usługę.

Przez świadczenie usług rozumie się bowiem każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z przepisem art. 29a ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usłu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.