Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

12 listopada 2014

Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków dotyczących samochodu ciężarowego

0 894

Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących napraw samochodu FIAT DOBLO oraz paliwa do jego napędu, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz ponownego przeprowadzania dodatkowego badania technicznego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 października 2014 roku nr ITPP2/443-866/14/AP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zakupiła samochód ciężarowy Fiat Doblo. Po przeprowadzeniu przez okręgową stację kontroli pojazdów dodatkowego badania technicznego otrzymała zaświadczenie, że pojazd odpowiada warunkom technicznym przewidzianym w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Według wpisu w dowodzie rejestracyjnym jest to samochód ciężarowy, w polu „adnotacje urzędowe” widnieje wpis „VAT 1a”, który został dokonany na podstawie ww. zaświadczenia, potwierdzający, że samochód jest sklasyfikowany do podrodzaju „wielozadaniowy, van”. Po przeprowadzeniu w ww. dodatkowego badania technicznego, w pojeździe nie zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których przestał spełniać wymagania potwierdzone tym zaświadczeniem. Dopuszczalna masa całkowita przedmiotowego samochodu wynosi 2.000 kg, liczba miejsc (siedzeń) łącznie z siedzeniem dla kierowcy wynosi 2, a dopuszczalna ładowność wynosi 730 kg.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy w związku ze zmianą przepisów ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ma nadal prawo odliczać 100% VAT od napraw i paliwa bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,

  • czy aby nadal odliczać 100% VAT od napraw i paliwa bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, musi jeszcze raz przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w celu sprawdzenia czy samochód spełnia nowe wymagania po wprowadzeniu zm...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.