Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

10 kwietnia 2013

Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na remont budynku OSP

0 1013

Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją remontu i modernizacją pomieszczenia świetlicy wiejskiej w budynku OSP.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygnaturze IPTPP3/443-7/13-2/BJ z dnia 27 lutego 2013 roku.

Sytuacja podatnika

Ochotnicza Straż Pożarna jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w krajowym Rejestrze Sądowym. Nie jest czynnym podatnikiem VAT i nie składa deklaracji VAT. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych remontu połączonego z modernizacją pomieszczenia świetlicy wiejskiej w budynku OSP w celu stworzenia miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Zadania związane z realizacją projektu będą dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na OSP.

W związku z koniecznością dołączenia do wniosku o płatność (refundację poniesionych kosztów) interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości bądź braku możliwości odzyskania poniesionego podatku VAT, OSP jest zobligowana do uzyskania takiej interpretacji.

Z uwagi na powyższe zadano pytanie czy Ochotnicza Straż Pożarna ma prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego lub do uzyskania zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wysokość podatku naliczonego wynika z prawidłowo wystawionych faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast w myśl z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie.

Z powyższego wynika, iż ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m. in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.