Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

2 września 2014

Prawo do odliczenia VAT od budowy przez Gminę przydomowych oczyszczalni ścieków

0 782

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków jest uzależniona od wpłat dokonanych przez mieszkańców. Wpłaty te są wynagrodzeniem dla Gminy z tytułu świadczenia przez nią usług i tym samym są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Późniejsze przeniesienie własności oczyszczalni na mieszkańców będzie dokonane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Tym samym nie będzie ono stanowić odrębnej czynności prawnej i jeśli nie będzie się to wiązało z dodatkowym wynagrodzeniem, nie powinno być opodatkowane podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2014 nr ITPP1/443-495/14/DM

Sytuacja Podatnika

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne określone przepisami prawa. W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina w 2013 r. poniosła wydatki na realizację inwestycji polegającej na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest indywidualną instalacją do oczyszczania ścieków dla danej nieruchomości.

Niniejsza inwestycja była realizowana z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Z”, w ramach środka 4 objętego osią priorytetową – Z. Podatek VAT nie był kosztem kwalifikowalnym. Faktury VAT związane z realizacją przedmiotowej inwestycji były wystawiane na Gminę jako nabywcę.

Jednocześnie zgodnie z zawartą umową, po 5 latach przydomowe oczyszczalnie ścieków zostaną przekazane właścicielom nieruchomości, na rzecz których zostały wybudowane.

Zgodnie z umowami darowizny, mieszkańcy zobowiązali się do wpłaty kwoty pieniężnej w wysokości 3500,00 zł na rachunek bankowy Gminy, którą to kwotę pieniężną Gmina zobowiązała się przeznaczyć na realizację inwestycji polegającą na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.

W związku z powyższym Gmina zadała pytania:

  1. Czy wniesione przez mieszkańców kwoty pieniężne na podstawie umowy darowizny można uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez Gminę usług i w związku z tym będą one podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarowi usług?

  2. Czy Gmina ma prawo do odliczania podatku VAT wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków?

  3. Czy w przypadku gdy Gmina przeniesie własność oczyszczalni wówczas taka transakcja nie będzie stanowić odrębnej czynności opodatkowanej VAT, ale będzie stanowić element całościowej usługi świadczonej przez Gminę na rzecz mieszkańców, natomiast w przypadku gdyby Gmina z tytułu przeniesienia własności pobrała opłatę w związku z przeniesieniem własności, wówczas taka opłata będzie zwiększać podstawę opodatkowania VAT?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.