Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 stycznia 2016

Prawo do odliczenia VAT przez Gminę z tytułu remontu sali użyczanej nieodpłatnie

0 667

Gmina odlicza wszelkie zakupy według proporcji (media, materiały eksploatacyjne). Planuje remont sali, która wykorzystywana jest również do celów innych niż zadania własne, np. spotkania z kontrahentami, użyczenie Wójtowi na spotkania z mieszkańcami). Gmina nie pobiera i nie planuje pobierać odpłatności za salę. Czy może odliczyć VAT od remontu; jeżeli tak według wskaźnika „ogólnego” czy może ustalić indywidualny dla tej sali?

ODPOWIEDŹ

Gminie nie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na remont sali wykorzystywanej w działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte w art. 8 ust. 2 ustawy. I tak, na mocy art. 8 ust. 2 ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W opisanym zatem przypadku w pierwszej kolejności należy ustalić, czy nieodpłatne wykorzystanie przez Gminę sali na spotkania z kontrahentami oraz nieodpłatne użyczenie jej Wójtom na spotkania z mieszkańcami jest świadczeniem do celów innych niż działalność gospodarcza, w takim tylko przypadku świadczenie to podlegałoby opodatkowaniu VAT. Z opisu wynika, że Gmina prowadzi zarówno działalność statutową polegającą na wykonywaniu zadań własnych jak również działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT, zatem, zdaniem Redakcji, wykorzystanie sali na spotkania z kontrahentami służy prowadzonej przez Gminę działalności gospodarczej, natomiast użyczenie sali Wójtowi na spotkania z mieszkańcami odbywa w związku z prowadzoną przez Gminę działalnością (wykonywanie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadań publicznych). W związku z powyższym obie te czynności służą wykonywanej przez Gminę działalności, a zatem brak jest podstaw do traktowania tego nieodpłatnego świadczenia jako odpłatnego świadczenia usług. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.