Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 grudnia 2013

Prawo do odliczenia VAT zapłaconego z tytułu importu konia do Polski

0 821

Spółka wydzierżawiła ogiera od kontrahenta z Izraela. Ogier będzie przebywał w stadninie. Będzie służył do reprodukcji i treningów. Nasze konie sprzedajemy ze stawką VAT 8%, czyli posiadamy sprzedaż opodatkowaną. Przy odprawie celnej Spółka zapłaciła VAT importowy. Na cele odprawy kontrahent napisał umowę i fakturę proforma, która nie będzie księgowana. Odprawa celna zamknęła się zgłoszeniem importowym VAT-IM A. Spółka nie posiada faktury handlowej. Czy na podstawie tych dokumentów (umowa, faktura proforma, VAT-IM A, dowód wpłaty VAT importowego) można odliczyć VAT z tytułu importu zwierzęcia?

ODPOWIEDŹ

Tak, mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Deklarację importową VAT-IM składają podatnicy rozliczający import towarów zgodnie z art.33b ustawy o podatku od towarów i usług, czyli stosujący pojedyncze pozwolenie na zastosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu. Deklarację tę składa się w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później niż przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy. Podatek zapłacony na podstawie deklaracji importowej podlega odliczeniu poprzez wykazanie w deklaracji VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10 pkt 2b i ust.11 ustawy o VAT).

Generalną zasadę regulującą prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawiera art.86 ust.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Przywołana regulacja wskazuje, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

-  odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz

-  towary i usługi, z kt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.