Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

1 czerwca 2013

Promocja regionu a prawo do odliczenia VAT

0 833

Gmina (czynny podatnik VAT) ma zamiar rozpocząć działania w zakresie promocji swojego regionu. Celem promocji będzie m.in. poszukiwanie inwestorów, którzy zdecydowaliby się na prowadzenie na jej terenie działalności gospodarczej jak również podmiotów chętnych do nabycia gruntów należących do Gminy. Promocja ma obejmować kampanię billboardową, organizację pikniku, udział w targach nieruchomości. Czy Gmina może odliczyć VAT od zakupów związanych z przeprowadzeniem promocji?

ODPOWIEDŹ

Tak, Gmina ma prawo do odliczenia w całości VAT od zakupów towarów i usług związanych z promocją regionu, pod warunkiem, że późniejsza sprzedaż gruntów należących do Gminy nie będzie korzystała ze zwolnienia od VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisem art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem warunkami umożliwiającymi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego są: posiadanie statusu czynnego podatnika VAT oraz związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Definicja podatnika podatku od towarów i usług została zawarta w artykule 15 ust.1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Organom władzy publicznej oraz urzędom obsługującym te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane nie można jednak przypisać statusu podatnika VAT. Organy te posiadają status podatnika VAT jedynie w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wynika to z treści art.15 ust.6 ustawy o VAT.

Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym reguluje zakres działania i zadania gminy. Zgodnie z art.6 ust.1 tej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.