Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przekazanie samochodu osobowego, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na cele osobiste podatnika, nie wpłynie na utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2013 roku nr ITPP1/443-1262b/12/MN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Wnioskodawca, który świadczy usługi lekarskie w zakresie psychiatrii i seksuologii, zwolnione od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 18a i 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz wykonuje usługi medyczne, opodatkowane podatkiem VAT. W chwili obecnej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy. Wnioskodawca rozważa możliwość przekazania samochodu osobowego, będącego środkiem trwałym, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia, na potrzeby „własne”.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wycofanie samochodu ze środków trwałych i przeznaczenie na potrzeby własne wpłynie na prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do alternatywnego wyboru, zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny, bądź pozostania podatnikiem VAT zwolnionym. Powyższy wybór jest dobrowolną decyzją każdego podatnika, którego wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła pewnego określonego limitu kwoty. W chwili przekroczenia tej kwoty zwolnienie traci moc, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Istnieją jednak przesłanki negatywne, które uniemożliwiają podatnikowi skorzystanie z tego prawa. Bowiem art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.