Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 czerwca 2017

Rozliczenie kosztów noclegu i wyżywienia w podróży służbowej

0 862

Czynny podatnik VAT (jednoosobowa działalność gospodarcza) wniósł do sądu pozew o zapłatę za nieuznane wartości wyświadczonych usług dla firmy X. Sprawa toczy się przed sądem arbitrażowym w mieście oddalonym od siedziby firmy. W celu przybycia na rozprawę sądową o wyznaczonym czasie, podatnik zakupił usługę hotelową ze śniadaniem na dwie osoby (na siebie - jako prowadzącego działalność gospodarczą oraz na Kancelarię Prawną będącą odrębną firmą). Na fakturze zakupu w/w usług jest wskazane, że zostały wynajęte dwa pokoje z dwoma śniadaniami. Podatnik w całości zapłacił za fakturę. Czy w związku z tym można do kosztów podatkowych ująć całość poniesionych wydatków? Czy może w tej sytuacji występuje nieodpłatne świadczenie usług? W jaki sposób rozliczyć taką transakcję w podatku dochodowym i w VAT? 

ODPOWIEDŹ

Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od tej usługi. Nabycie usługi hotelarskiej ze śniadaniem będzie stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodów (pod warunkiem, że wydatki te będą spełniać warunki określone w art.15 ust.1 ustawy o pdop czyli zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie będą wymienione w art.16 tej ustawy). W tej sytuacji nie występuje nieodpłatne świadczenie usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Zatem Podatnik kupując usługę noclegową ze śniadaniem nie może obniżyć podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej wymienione koszty. Jeżeli nie można odliczyć VAT od faktury za usługi hotelowe, to nie ma obowiązku wykazania jej w ewidencji zakupu prowadzonej na potrzeby VAT ani w deklaracji VAT.

Natomiast nabycie w ramach podróży służbowej usługi hotelarskiej wraz ze śniadaniem będzie dla firmy kosztem uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że wydatki te muszą spełniać warunki z art. 15 ust.1 ustawy o pdop czyli poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie są wymienione w art. 16 tej ustawy.

W powyższym przypadku znajdzie zastosowanie norma wyrażona w art. 16 ust. 1 pkt 46 updop, w myśl której nie uważa się za koszty podatkowe podatku VAT, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powięks...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.