Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

1 maja 2017

Rozliczenie nabycia ze Szwajcarii z odprawą we Francji

0 1496

Firma sprowadziła w styczniu ze Szwajcarii urządzenie. Odprawy w Polsce nie było, firma transportowa twierdziła, że do Polski przyjechało jako WNT. Na fakturze szwajcarskiej jest informacja o przedstawicielu podatkowym we Francji (nazwa, adres). Warunki dostawy wg Incoterms DDP Delivery Duty Paid. Dzisiaj kontrahent ze Szwajcarii potwierdził fakt odprawy celnej we Francji i przesłał „Certyfikat odprawy” od przedstawiciela fiskalnego, który był wskazany na fakturze. Proszę o potwierdzenie, czy powinnam wykazać transakcję WNT 15 lutego, jako stronę transakcji podać dane francuskiego przedstawiciela podatkowego (NIP był w stopce certyfikatu). Czy wykazuję tą transakcję również w deklaracji VAT-UE? Czy powinnam zastosować kurs średni NBP z 14 lutego czy z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury?

ODPOWIEDŹ

W celu ustalenia wysokości podstawy opodatkowania VAT w złotych należy zastosować kurs z pierwszego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) polegającego na przemieszczeniu towarów należących do tego samego podatnika z kraju członkowskiego UE do Polski obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym towary znalazły się w Polsce, tj. 15 lutego. Natomiast w informacji podsumowującej, wskazując kontrahenta, należy podać dane przedstawiciela fiskalnego, który dokonał odprawy celnej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będąceg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.