Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

20 listopada 2017

Skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego przy świadczeniu usług zarządzania projektami

0 1679

Jeśli przedmiotem działalności gospodarczej będzie zarządzanie projektami o tematyce społecznej i edukacyjnej, a jednocześnie nie będą świadczone usługi doradztwa to będzie można skorzystać z prawa do zwolnienia od podatku.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 października 2017 roku nr 0112-KDIL4.4012.418.2017.1.AR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest osobą fizyczną rozpoczynającą prowadzenie działalności gospodarczej pod własnym nazwiskiem. Głównym przedmiotem działalności będzie zarządzanie projektami o tematyce społecznej, w szczególności dotyczącymi rewitalizacji, animacji społecznej, dziedzictwa kulturalnego itp.

Projekty te są dofinansowane z krajowych środków publicznych oraz środków zagranicznych, w tym środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarządzanie projektami dotyczy wniosków własnych, beneficjentów bezpośrednich – zwłaszcza organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego oraz usług świadczonych dla podwykonawców zadań w ramach realizacji projektów. Przedmiotowe usługi mieszczą się w klasyfikacji PKD 70.22.Z.

Zainteresowany, że nie zamierza świadczyć usług doradztwa – świadczone usługi będą jedynie stanowić bezpośrednią pomoc dla podmiotów gospodarczych i innych jednostek. Wszystkie usługi wykonywane są bowiem na podstawie wytycznych projektowych, przepisów i aktów wykonawczych, gdzie nie ma miejsca na elastyczność w podejmowaniu decyzji, optymalizację czy inne swobodne działania.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.

Stanowisko Dyrektora

Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r.), zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Natomiast w myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi:

  1. prawnicze,

  2. w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

  3. jubilerskie.

Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis stwierdzić należy, że ze zwolnieni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.