Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

3 sierpnia 2018

Skutki w VAT zmiany wynajmu z krótko na długoterminowy

0 1726

Podatnik będący czynnym podatnikiem VAT pod koniec roku 2017 wniósł do majątku firmowego mieszkanie z zamiarem wynajmu krótkoterminowego (poprzez booking.com itp.) Od początku roku 2018 poniesiono koszty związane z zakupami wyposażenia do tego mieszkania i odliczono podatek VAT z faktur dokumentujących te zakupy. Mieszkanie ani razu nie zostało wynajęte na krótki termin. W międzyczasie pojawiła się możliwość wynajmu długoterminowego (2 lata) na cele mieszkaniowe. Czy w takiej sytuacji podatnik powinien dokonać korekty VAT naliczonego, czy może uznać, że w chwili dokonywania zakupów podatnik miał zamiar przeznaczyć mieszkanie do czynności opodatkowanych i nie ma obowiązku korekty VAT naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Najem mieszkania na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, w związku z tym podatnik jest zobligowany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego w rozliczeniu za okres w którym podpisał umowę najmu długoterminowego.

UZASADNIENIE

Krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego traktowany jest jako usługa związana z zakwaterowaniem i jest opodatkowany 8% stawką podatku VAT. Usługi związane z zakwaterowaniem są wymienione pod pozycją 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (UPTIU). Podatnik dokonując zakupu wyposażenia do lokalu mieszkalnego z zamiarem jego wynajmu na okresy krótkoterminowe poprzez portal internetowy booking,com itp., miał prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od tych zakupów.

Sytuacja uległa zmianie, gdy okazało się, że mieszkanie ani razu nie zostało wynajęte w ramach usługi zakwaterowania, a Czytelnik zawarł umowę najmu lokalu na cele mieszkaniowe na okres dwóch lat. Zgodnie z art.43 ust.1 pkt.36 UPTIU, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

W przypadku zakupu towarów i usług związanych ze sprzedażą zwolnioną z VAT podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od tych zakupów. W opisanym przypadku zakupów dokonano z zamiarem wykorzystania do sprzedaży opodatkowanej, ostatecznie nastąpiła zmiana wykorzystania zakupionego wyposażenia, które będzie służyło wyłącznie do sprzedaży zwolnionej.

Zatem odpowiedzi należy szukać w zapisach art.91 UPTiU, który to w sposób szczegółowy określa zasady i okoliczności powodujące konieczność korekty podatku VAT naliczonego. Zakupione wyposażenie nie stanowiło środków trwałych lecz zostało bezpośrednio zaliczone do kosztów bieżącej działalności podatnika.

W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art.91 ust.7c w powiązaniu z ust.7b UPTiU, z których to wynika, że jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług (w tym wyposażenia oraz środków trwałych o wartości nieprzekraczającej 15.000 zł), wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.