Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

3 sierpnia 2017

Skutki zawyżenia i zaniżenia stawki VAT na fakturze dla sprzedawcy i nabywcy

0 1457

Przedsiębiorca, czynny podatnik wystawił fakturę, w której zamiast stawki 8% wykazał stawkę 23%. W jaki sposób w takiej sytuacji należy skorygować błąd co do stawki?

ODPOWIEDŹ

Sprzedający (wystawca faktury) jeżeli zastosuje błędną, zawyżoną stawkę VAT będzie zobligowany rozliczyć podatek należny za miesiąc, w którym fakturę wystawił. Aby dokonać korekty zawyżonego podatku należnego będzie musiał wystawić fakturę korygującą, a korekty „in minus” o zawyżoną wartość będzie mógł dokonać w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc, w którym otrzyma potwierdzenie odbioru tej korekty przez nabywcę.

UZASADNIENIE

Ustalenie właściwej stawki VAT ciąży co do zasady na przedsiębiorcy dokonującym dostawy towaru lub świadczącym usługę. Przy czym podatnicy powinni pamiętać także o tym, iż w przypadku, gdy mają do czynienia z transakcją importu towarów, wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru lub też są podatnikami z tytułu stosowania dla transakcji mechanizmu odwrotnego obciążenia, to także są zobligowani do ustalenia właściwej stawki podatku. Niewłaściwe zastosowanie stawki podatku VAT powoduje skutki zarówno u dokonującego sprzedaży jak i u odbiorcy towaru lub usługi.

Zawyżenie stawki VAT - skutki dla sprzedawcy i nabywcy

Zgodnie z treścią art.108 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty. Przepis ust.1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Przykład 1

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wystawił fakturę na sprzedaż cytryn ze stawką 23% zamiast 8%. W takiej sytuacji będzie zobowiązany rozliczyć podatek należny wedle stawki 23% i wykazać adekwatną kwotę podatku w deklaracji za dany miesiąc.

W przypadku wystawienia faktury z zawyżoną stawką podatku VAT należy wystawić fakturę korygującą. Jak wskazuje bowiem art.106j ust.1 pkt 5 (u.p.t.u.) w przypadku, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycji faktury – podatnik wystawia fakturę korygującą.

Rozliczenie faktury korygującej uregulowane jest z kolei w art.29a ust.13 i 14 ustawy. W przypadku wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia w późniejszym terminie uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Przykład 2

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wystawił fakturę (pierwotną) ze stawką 23% zamiast 8% 1 lipca. W tym samym miesiącu, tj. 25 lipca wystawił fakturę korygującą z prawidłową stawką i wysłał ją pocztą (list poleconym) do nabywcy towaru. Potwierdzenie odbioru faktury przedsiębiorca otrzymał 5 sierpnia tego samego roku. Z potwierdzenia wynika, że nabywca odebrał fakturę korygującą 29 lipca. W takim przypadku przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podatek należny w deklaracji za lipiec.

Przykład 3

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT wystawił fakturę (pierwotną) ze stawką 23% zamiast 8% 1 lipca. W tym samym miesiącu, tj. 25 lipca wystawił fakturę korygującą z prawidłową stawką i wysłał ją pocztą (list poleconym) do nabywcy towaru. Potwierdzenie odbioru faktury przedsiębiorca otrzymał 27 sierpnia tego samego roku, a z potwierdzenia odbioru wynika że faktura korygująca została odebrana 30 lipca. Ze względu na fakt, że sprzedający (przedsiębiorca) otrzymał potwierdzenie od nabywcy już po terminie złożenia deklaracji VAT za miesiąc lipiec, tj. 27 sierpnia, to będzie mógł obniżyć należny podatek VAT w deklaracji za sierpień.

Możliwe dla wystawiającego fakturę jest także dokonanie obniżenia podatku należnego bez posiadania potwierdzenia odbioru faktury, przy czym muszą być jednocześnie spełnione dwa warunki (łącznie). Po pierwsze, sprzedający pomimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej nie uzyskał potwierdzenia oraz, po drugie, z posiadanej dokumentacji (np. przelew podatku w cenie brutto na konto sprzedającego według prawidłowej staw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.