Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

21 marca 2016

Sprzedaż samochodu przez Bank a VAT

0 1061

Sprzedaż samochodu osobowego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, gdyż pojazd wykorzystywany był wyłącznie na cele działalności zwolnionej i cele działalności niepodlegającej temu podatkowi.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2016 roku nr IPPP2/443-339/14/15-5/S/AO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Bank, który jest właścicielem samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W związku z nabyciem przedmiotowego pojazdu podatek naliczony nie został odliczony, gdyż nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Samochód został zakupiony w celu wykorzystywania na potrzeby działalności Banku. Używany był on przez członka zarządu Banku do wykonywania przez niego obowiązków służbowych. Dodatkowo był też przez niego używany do celów prywatnych. Z tytułu udostępniania samochodu do celów prywatnych nie było pobierane wynagrodzenie. Udostępnienie samochodu do celów prywatnych członka zarządu, z uwagi na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu, nie stanowiło zgodnie z przepisami ustawy o VAT czynności podlegającej opodatkowaniu. Aktualnie Bank rozważa sprzedaż Samochodu.

Podstawowa działalność Banku korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie Bank marginalnie wykonuje również czynności opodatkowane VAT, polegające przede wszystkim na refakturowaniu usług, np. telekomunikacyjnych czy prawnych. Udział rocznego obrotu z tytułu czynności opodatkowanych VAT w całym obrocie nie przekraczał w ubiegłych latach 0,01%, w związku z tym Bank przyjmował i przyjmuje, że proporcja obliczona zgodnie z tym przepisem wynosi „0%”.

Wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaży samochodu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.