Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

7 marca 2017

Sprzedaż samochodu w systemie VAT marża

0 890

Sprzedaż samochodu w systemie VAT marża może mieć miejsce, o ile został on nabyty od osoby fizycznej w celu dalszej odsprzedaży.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2017 roku nr 1061-IPTPP3.4512.725.2016.2.ALN

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2015 do firmy został zakupiony od osoby fizycznej na umowę kupna – sprzedaży samochód osobowy. Nie był odliczony podatek VAT naliczony przy zakupie samochodu a przy jego nabyciu było zakładane jego docelowe zbycie. W roku 2016 został on wniesiony aportem do spółki cywilnej. Samochód od momentu założenia Spółki był w niej wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Spółka w chwili otrzymania aportu przedmiotowego samochodu, po jego okresowym wykorzystaniu zakładała od początku późniejsze jego zbycie. Z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Czy przy sprzedaży samochodu osobowego Wnioskodawca ma prawo skorzystać z procedury VAT marża?

Stanowisko Dyrektora

Dla potrzeb stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy określił, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, oraz istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

I tak, stosownie do art. 120 ust. 10 ustawy, przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  3. podatników, jeżeli dostawa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.