Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

17 listopada 2022

Sprzedaż świec woskowych przez rolnika a VAT

0 1917

Sprzedaż świec z wosku pszczelego korzysta ze zwolnienia od VAT, ponieważ Podatnik posiada w tym zakresie status rolnika ryczałtowego zwolnionego od opodatkowania, a świece z wosku pszczelego, jako towary wytworzone przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z własnej działalności rolniczej Podatnika przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym - stanowią produkty rolne w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 18 października 2022 roku, nr 0114-KDIP1-3.4012.493.2022.1.JG.

Sytuacja Podatnika

1 kwietnia 2021 roku Podatnik stał się rolnikiem ryczałtowym, rozpoczynając działalność rolniczą poprzez założenie pasieki posiadającej 11 pni pszczelich, a od 4 października 2021 roku rozpoczął sprzedaż produktów pszczelich na podstawie rolniczego handlu detalicznego. Obecnie pasieka posiada 18 pni pszczelich. W związku z tym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, podlegają wyłączeniu przedmiotowemu.

Rolniczy handel detaliczny nie obejmuje jednak takich produktów pszczelich, które nie mają charakteru żywności tak jak wosk, który jest traktowany jako produkt uboczny. Podatnik chciałby poszerzyć ofertę sprzedaży gospodarstwa pasiecznego o sprzedaż świec z wosku pszczelego pochodzącego z własnej pasieki. Świece z wosku pszczelego, to nic innego jak wosk pszczeli uformowany w figurkę z dołączonym knotem. Knot stanowi pomijalnie małą wartość w porównaniu do figurki. Świece z wosku pszczelego wytwarzane będą ręcznie przy użyciu środków używanych w gospodarstwie rolnym.

 

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT: zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Przez rolnika ryczałtowego zgodnie z art. 2 pkt 19...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.