Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy do zastosowania w WDT stawki VAT 0% wystarczy faktura za transport? 

Odpowiedź
Dokumenty uzupełniające nie powinny zastępować dokumentów podstawowych, jeśli jednak podatnik nie dysponuje dokumentem przewozowym, wystarczające dla celów podatkowych mogą się okazać także inne dokumenty pochodzące od przewoźnika. W sytuacji zatem gdy podatnik nie dysponuje listem przewozowym, dokumentem uprawniającym do zastosowania w WDT stawki 0% VAT może być, co do zasady, m.in. faktura za transport towarów pochodząca od przewoźnika. Dla zastosowania stawki 0% VAT dla WDT na gruncie przepisów ustawy o VAT, możliwe jest bowiem dopuszczenie sytuacji, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o VAT, uzupełnione dowodami, o których mowa w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, a także innymi dokumentami – niewymienionymi w tym przepisie.

Uzasadnienie
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu według stawki podatku VAT 0% pod warunkiem m.in., że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Przedmiotowymi dowodami, zgodnie z art. 42 ust. 3 pkt 1 i pkt 3 ustawy o VAT, jeśli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, są dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju. Z dokumentów tych musi jednoznacznie wynikać, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi) oraz muszą one zawierać specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. 

W przypadku wywozu towarów w WDT  przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik - oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku - powinien posiadać dokument określony w art. 42 ust. 4 ustawy o VAT. 

Z kolei wymogi dla dokumentów w przypadku wywozu przez nabywcę bezpośrednio nowych środków transportu  określa art. 42 ust. 5 ustawy o VAT. 

Zgodnie z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, jeśli dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dost...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.