Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

7 grudnia 2015

System napowietrzająco-wietrzący a VAT

0 942

Zaprojektowanie i wykonanie systemu napowietrzająco-wietrzącego w hali produkcyjnej oraz w budynku biurowym stanowi kompleksową usługę budowlaną, której momentem powstania obowiązku podatkowego będzie moment wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowe w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2015 roku nr IPPP1/4512-907/15-2/KR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zobowiązała się do zaprojektowania i wykonania systemu napowietrzająco-wietrzącego w hali produkcyjnej oraz w budynku biurowym. Spółka nie posiada na terytorium Polski siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast jest zarejestrowana w Polsce dla celów podatku VAT.

W ramach projektu Spółka wykona m.in. następujące czynności: zaplanuje nowy system, dostarczy do miejsca budowy materiały i wyposażenie konieczne do prawidłowego wykonania systemu będącego przedmiotem zlecenia, m.in. rur, rurociągów oraz wszelkich innych niezbędnych elementów spełniających ściśle określone parametry techniczne. Zlecenie obejmuje także wsparcie techniczne polegające m.in. na realizacji budowy i montażu systemu, instalacji systemu, rozruchu, oddania systemu do eksploatacji, tj. uruchomienie celem przeprowadzenia testów prawidłowości działania oraz testów potwierdzających określone parametry techniczne. Ponadto Spółka przeprowadzi również na własny koszt szkolenie personelu kontrahenta oraz jest zobowiązana do wsparcia technicznego podczas dopasowywania dokumentacji wykonawczej i powykonawczej oraz do udzielenia rękojmi.

Spółka co miesiąc wystawia fakturę częściową, gdzie warunkiem jest potwierdzenie przez przedstawiciela kontrahenta wykonania zakresu usługi. Wykonanie prac budowlanych będzie potwierdzane na podstawie zestawienia wykonanych prac, tzw. protokoły obmiarowe. Zestawienia są podpisywane każdorazowo przez Spółkę oraz przez przedstawiciela kontrahenta. Ostateczny protokół odbioru końcowego stanowi dowód wykonania usług budowlanych i jest podpisywany przez Spółkę i przedstawiciela kontrahenta po całkowitym wykonaniu świadczeń. Zatem dniem wykonania usług jest ostatni dzień zawarty w zestawieniu wykonanych prac. Zarówno faktury częściowe jak i faktura końcowa wystawiane są przez Spółkę w euro. Kwota podatku VAT przeliczana jest na wszystkich fakturach w PLN i jest również wykazywana w tej walucie. Płatności następują w euro. Termin płatności wynosi 30 dni od dnia wystawienia faktury. Dotyczy to zarówno faktur częściowych, jak i faktury końcowej.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy wykonywane czynności należy traktować jako kompleksową usługę budowlaną,

  • czy obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z chwilą wystawienia faktury,

  • czy w przypadku wystawienia faktur nale...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.