Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 września 2016

Termin odliczenia faktury z tytułu nabycia gazu

0 845

Faktura za gaz otrzymana we wrześniu, data wystawienia luty, a data sprzedaży marzec 2016. Kiedy mam ją uwzględnić w deklaracji VAT-7? Czy maksymalnie w rozliczeniu za kwiecień i maj mogłam odliczyć VAT; mam prosić o duplikat aby odliczyć we wrześniu (lub X, XI) i nie robić korekty za marzec?

ODPOWIEDŹ

Otrzymaną we wrześniu 2016 roku fakturę, można ująć w rozliczeniu za ten miesiąc, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje - co do zasady - w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. W art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o  podatku od towarów i usług zastrzeżono jednak, iż odliczenia można dokonać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Oznacza to zatem, iż warunkiem odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę towaru czy usługi, jest:

  • powstanie po stronie sprzedawcy obowiązku podatkowego od danej czynności,

  • posiadanie przez nabywcę faktury dokumentującej zakup.

Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku niektórych rodzajów czynności obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych, może to warunkować nieco inne określenie terminu, w jakim nabywca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Tak jest m.in. w przypadku nabycia mediów, w tym gazu.

Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:

  • a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

  • b) świadczenia usług: telekomunikacyjnych, wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego (…)

- o ile usługi te nie stanowią importu usług.

Zgodnie z ust. 7 tego przepisu w przypadkach, o których m.in. mowa powyżej. gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4 (tj z upływem terminu płatności), a w przypadku gdy nie określono takiego terminu

  • z chwilą upływu terminu płatności.

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży gazu powstaje zasadniczo z chwilą wystawienia faktury (lub jeśli jej nie wystawiono lub wystawiono ją po terminie z chwilą upływu terminu płatności) i prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu gazu powinno przysługiwać nabywcy w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedający wystawił fakturę (lub z chwilą upływu terminu płatności). Należy jednak pamiętać o zastrzeżeniu, z którego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku nale...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.