Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 stycznia 1970

NR 86 (Luty 2019)

Termin odliczenia VAT w przypadku nieterminowego rozliczenia VAT należnego z tytułu usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia

0 951

Podatnik VAT nabywa usługi elektryczne od swojego podwykonawcy, objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h oraz załącznika 14 do ustawy o VAT. Jedna z faktur dokumentujących usługę wykonaną w miesiącu marcu 2018 roku, przez przeoczenie nie została prawidłowo rozliczona zarówno w zakresie podatku należnego, jak i naliczonego. W rejestrze VAT i deklaracji rozliczono nabycie bez podatku VAT. Ww. nieprawidłowość została stwierdzona dopiero w grudniu 2018 r. Czy w takiej sytuacji dokonując korekty deklaracji VAT-7 i JPK_VAT za marzec 2018 roku prawidłowym będzie uwzględnienie podatku należnego i naliczonego od ww. nabycia? Czy nieuwzględnienie podatku należnego z ww. tytułu w pierwotnej deklaracji za marzec 2018 r. pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od ww. nabycia?

Odpowiedź

Podatnik powinien złożyć korektę deklaracji VAT-7 za marzec 2018 r. i wykazać w niej VAT należny, natomiast VAT naliczony powinien być uwzględniony w deklaracji bieżącej.

 

Uzasadnienie

 Zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które nabywają usługi wymienione  w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)            usługodawcą jest czynny podatnik VAT,

b)           usługobiorcą jest czynny podatnik VAT,

jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Kwestię odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego reguluje przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT stanowiąc, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest usługobiorca.

Realizacja tego prawa wynika z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT (zasada ogólna), zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (odpowiednik art. 167 Dyrektywy 112 UE). W myśl zasady ogólnej wynikającej z przepisów o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy powstaje zgodnie z zasadą ogólną, jednak pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż 3 miesiące, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Jak wynika z powyższych regulacji prawo do odliczenia podatku przy opisanych we wniosku transakcjach powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał od tych czynności obowiązek podatkowy, o ile podatnik rozliczył podatek należny z tego tytułu w deklaracji podatkowej za ten okres, bądź nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Natomiast w sytuacji uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej w terminie późniejszy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.