Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 października 2015

Termin przedawnienia zobowiązania w podatku VAT

0 888

Za październik 2010 roku VAT należny okazał się niższy od naliczonego i urząd dokonał zwrotu w styczniu 2011 roku. Obecnie prowadzona jest kontrola, która zakwestionowała koszty reprezentacji. Wskutek tych rozliczeń wyjdzie VAT do zapłaty. Kiedy przedawni się to zobowiązanie?

ODPOWIEDŹ

Termin płatności podatku VAT za październik 2010 roku przypada na 25 listopada 2010 roku. W związku z tym, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął terminu płatności podatku, określona w wyniku kontroli kwota zobowiązania w podatku VAT wraz z kwotą nienależnie otrzymanego zwrotu za 2010 rok przedawni się z upływem 31 grudnia 2015 roku, jeśli nie wystąpią okoliczności powodujące przerwanie lub zawieszenie biegu terminu przedawnienia o których mowa w art. 70 § 2-6 Ordynacji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, natomiast jeżeli kwota podatku należnego jest wyższa od kwoty podatku naliczonego podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku w terminie określonym w ustawie.

Na równe traktowanie przedawnienia zobowiązań podatkowych w VAT oraz zwrotu tego podatku wskazuje pojęcie zaległości podatkowej, o której mowa w art. 51 §1 oraz art. 52 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tą normą prawną zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Na równi z zaległością podatkową traktuje się także zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy.

Zatem określone w wyniku kontroli zaniżenie zobowiązania podatkowego VAT jak również nienależnie otrzymany zwrot należy traktować jako zaległość podatkową. Możliwość dochodzenia przez organ podatkowy tej zaległości jest również ograniczona w czasie z uwagi na wystąpienie przedawnienia. Zgodnie z art. 70 § 1 ordynacji zobowiązanie podatkowe przedawnia się...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.