Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 grudnia 2014

Termin rozliczenia faktury korygującej podstawę opodatkowania „in minus”

0 831

W czerwcu 2013 roku sprzedaliśmy nieruchomość. Nabywca nieruchomości nie zgodził się z naliczeniem podatku VAT więc wystąpiliśmy o interpretację indywidualną. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nieruchomość korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. W październiku 2014 roku wystawiliśmy fakturę korygującą, zwrot podpisanej faktury korygującej otrzymaliśmy w miesiącu listopadzie. Czy powinnam zrobić korektę rozliczenia za czerwiec 2013 roku, czy mam fakturę korygującą ująć w deklaracji za miesiąc październik 2014. Jakie mam przygotować dokumenty do urzędu skarbowego w związku ze sprawą?

ODPOWIEDŹ

W praktyce często się zdarza, że po wystawieniu faktury VAT okazuje się, że zawiera ona błędy. Wówczas należy postąpić zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług, które wskazują na zasady korygowania faktur w zależności od zaistniałej sytuacji.

W pytaniu Czytelnik wskazał, iż opodatkował dostawę nieruchomości, odprowadził należny podatek, a następnie wystąpił o wydanie interpretacji. Okazało się, że dostawa nieruchomości winna być zwolniona z podatku. W październiku 2014 roku została wystawiona faktura korygująca, której potwierdzenie wpłynęło do wystawcy faktury w listopadzie. Czytelnik prosi o wyjaśnienie za jaki okres złożyć korektę deklaracji i jakie dokumenty złożyć do urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 106j. ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury, m.in. stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą.

Należy podkreślić, że ani przepisy ustawy o VAT ani przepisy wykonawcze do tej ustawy nie regulują kwestii terminu rozliczania faktur korygujących „in plus”. W przypadku, gdy pierwotnie zaniżono sprzedaż, przyjmuje się, że jeżeli podwyższenie kwoty podatku zostało spowodowane popełnionymi uprzednio błędami lub okolicznościami, które istniały w momencie wystawienia faktury pierwotnej, fakturę korygującą należy ująć w deklaracji, w której rozliczono fakturę pierwotną. Z kolei w sytuacji, gdy faktura korygująca została wystawiona wskutek okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco.

Natomiast, w przypadku rozliczenia faktur korygujących „in minus”, aby wystawca faktury korygującej mógł dokonać...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.