Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polska firma – podatnik unijny, sprzedaje towar dla czeskiej firmy i dla niej też wystawia fakturę. Towar transportowany jest na Litwę. Organizatorem transportu jest Czech. Towar jedzie bezpośrednio z Polski na Litwę. W jakiej stawce VAT należy wystawić fakturę? Czy jest konieczność rejestracji na terenie Czech?

Odpowiedź 

Dostawa towarów dokonywana przez polską firmę z terytorium kraju do innego państwa unijnego, opodatkowana będzie w Polsce. Może mieć ona jednak charakter wewnątrzwspólnotowej dostawy lub dostawy krajowej. Wszystko zależy od statusu nabywcy. Nie powstanie obowiązek rejestracji na terenie Czech.

Uzasadnienie    

Dla sprzedaży towarów, które w wyniku realizowanej dostawy są transportowane lub wysyłane (bez względu na to, kto dokonuje ich wywozu) miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). 
Zatem przedmiotowa dostawa na rzecz czeskiego kontrahenta podlega opodatkowaniu w Polsce, natomiast jaką stawką podatku VAT należy ją opodatkować zależy od statusu nabywcy.

A) Nabywca jest zarejestrowany w innym niż Polska państwie członkowskim  jako podatnik VAT-UE. 
Może to być zarówno czeski jak i litewski numer VAT. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. 
Zgodnie bowiem z art. 13 ust.1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.  
Z kolei zgodnie z art.42 ust.1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa opodatkowana jest stawką VAT 0% pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.